MENU
zdravy-zivot

Splachujete do záchoda? Zdravotný dôvod, prečo to môže byť chyba

Splachovanie fekálií podľa niektorých odborníkov nie je dobré riešenie.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Splachujete do záchoda? Zdravotný dôvod, prečo to môže byť chyba

Ohrniete nos nad kapustou  pohnojenou suchým záchodom?  Ľudské exkrementy nie sú len odpad,  ale aj masa plná živín. Odborníci  v nich vidia úrodnú budúcnosť.

Keď mi šéfredaktorka Lenka podstrčila článok o nemeckej štúdii, ktorá dala zelenú hnojeniu plodín ľudskými fekáliami, hneď mi na tom voľačo smrdelo. Predstavila som si záhradnú „kadibúdku“, kam človek chodí radšej so zapchatým nosom a zavretými očami, aj to iba keď nie je na výber, a možno sa ešte nejaký deň-dva spamätáva z traumy. Priznávam, som mestský človek. Hoci mi niečo hovoril konský hnoj, ktorý sa iste ani mojej prastarej mame neštítilo pohádzať na budúcu zeleninu, predsa len – ľudské? Nemci sú však nadšení.

Využívanie lokálne dostupných zdrojov, ako sú ľudské výkaly, na výrobu biologických recyklovateľných hnojív môže nahradiť minerálne hnojivá, a tým podporiť ekologickú výrobu potravín,“ vysvetľujú svoju motiváciu v úvode štúdie, ktorá vyšla online v januári vo vedeckom časopise Fron­tiers in Environmental Science. V čase, keď neškodnej a lacnej alternatíve nahrávajú aj stúpajúce ceny hnojív a tým aj zdražovanie potravín.

Nič nové

Vedci na čele s Franziskou Häfner, doktorandkou na University of Hohenheim, v experimente porovnávali dve nitrifikované močové hnojivá a jeden fekálny kompost získaný zo suchej toalety s komerčným organickým produktom. Tie aplikovali pri pestovaní bielej kapusty na poli pri Berlíne od júna do októbra 2019. To hlavné, čo zo štúdie vyplynulo, je, že tento ľudský odpad viedol k porovnateľnej úrode kapusty ako drahšie organické hnojivá.

Je to stará vec. Moji starí rodičia mali hospodárstvo na Horehroní s dreveným záchodom a hnojiskom na dvore. Hnoj po hospodárskych zvieratách a z dreveného záchoda sa priebežne rozkladal, teda kompostoval, potom sa rozhadzoval na jeseň v záhrade. Keď sa hnojisko časom zrušilo, vzniklo tam najlepšie miesto na pestovanie, pretože pôda bola plná živín,“ povedala mi hneď na úvod rozhovoru odborníčka na udržateľné ekosystémy a autorka niekoľkých kníh Ing. Hanka Sekulová.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor