MENU
Zdravý život

Splachujete do záchoda? Zdravotný dôvod, prečo to môže byť chyba

S muchami na Mars

V minulosti sa však biologický odpad odbúraval inak ako dnes, prirodzenejšie,“ dodá. Čo to znamená? Vysvetlí mi, že v minulosti neobsahoval toľko „konzervačných a iných látok“ a navyše bol vonku dostupný rastlinám aj živočíchom, ktoré ho rozkladali – ako napríklad mucha domáca.

Preto bolo všade pri chovoch zvierat toľko múch, ktoré si zasa prilákali predátorov, lastovičky – pretože všetko so všetkým súvisí. Muchy do hnoja nakládli vajíčka, to bola pre ne pôrodnica, v ktorej sa vyliahli larvy. Tie sa živili hnojom, premenili jeho zloženie a konzistenciu a zakuklili sa v ňom. Celý cyklus takto pokračoval.“ Prezrádza, že v Sloven­skej akadémii vied v Ústave fyziológie hospodárskych zvierat sa od osemdesiatych rokov venovala výskumu recyklácie odpadu mušími larvami aj v rámci medzinárodného vesmírneho programu Interkozmos.

Pracovala som na úlohe Uzavretý ekosystém pre dlhodobé kozmické lety. Hovorilo sa v tej súvislosti o ceste na Mars, ktorá mala trvať odhadom dva roky.“

Na zeleninu nie

Okrem pestovania húb a rias sa experimentovalo s prepelicami japonskými, zvie- ratkami, ktoré vo vesmíre testoval aj náš kozmonaut Ivan Bella. „S prepelicami som pracovala v čase ich prvého vyslania na kozmickú stanicu MIR. Mala som na starosti okrem iného laboratórny, teda čistý chov muchy domácej, ktorej vajíčka sme očkovali na trus japonských prepelíc. Vyliahnuté larvy recyklovali trus prepelice a obohatili ho súčasne o bielkoviny kukiel. Trus úplne zmenil svoju konzistenciu z vláčnej hmoty na sypkú, skoro vôbec ho nebolo cítiť,“ opisuje Hanka Sekulová.

Takto transformovaný trus pridávali spätne do kŕmnej zmesi pre vtáky. Prekvapí ma, že spravili pokus aj s premenou ľudského odpadu. „Fungovalo to rovnako, ale tento ‚recyklát‘ sa už ďalej nepoužil.“ Pripúšťa však, že teoreticky by to čiastkovo mohlo plniť určité funkcie. Pripomenie mi to kompostovací záchod u sestry na chate. Šlo by to?

Tam sa používa už prerobený ľudský odpad – rozdelí sa tekutá a tuhá časť, tá sa po nejakom čase skompostuje, až stratí pôvodné vlastnosti i hmotu, je sypká. Nemá už toľko amoniaku, necítiť ho. K stromom by som možno uvažovala, ale na zeleninu by som to nedávala,“ konštatuje, že dnes už nie je bioodpad ako bioodpad.

SPÄŤ
2/4
ĎALEJ

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor