Keď mi šéfredaktorka Lenka podstrčila článok o nemeckej štúdii, ktorá dala zelenú hnojeniu plodín ľudskými fekáliami, hneď mi na tom voľačo smrdelo. Predstavila som si záhradnú „kadibúdku“, kam človek chodí radšej so zapchatým nosom a zavretými očami, aj to iba keď nie je na výber, a možno sa ešte nejaký deň-dva spamätáva z traumy. Priznávam, som mestský človek. Hoci mi niečo hovoril konský hnoj, ktorý sa iste ani mojej prastarej mame neštítilo pohádzať na budúcu zeleninu, predsa len – ľudské? Nemci sú však nadšení.
„Využívanie lokálne dostupných zdrojov, ako sú ľudské výkaly, na výrobu biologických recyklovateľných hnojív môže nahradiť minerálne hnojivá, a tým podporiť ekologickú výrobu potravín,“ vysvetľujú svoju motiváciu v úvode štúdie, ktorá vyšla online v januári vo vedeckom časopise Frontiers in Environmental Science. V čase, keď neškodnej a lacnej alternatíve nahrávajú aj stúpajúce ceny hnojív a tým aj zdražovanie potravín.
Nič nové
Vedci na čele s Franziskou Häfner, doktorandkou na University of Hohenheim, v experimente porovnávali dve nitrifikované močové hnojivá a jeden fekálny kompost získaný zo suchej toalety s komerčným organickým produktom. Tie aplikovali pri pestovaní bielej kapusty na poli pri Berlíne od júna do októbra 2019. To hlavné, čo zo štúdie vyplynulo, je, že tento ľudský odpad viedol k porovnateľnej úrode kapusty ako drahšie organické hnojivá.
„Je to stará vec. Moji starí rodičia mali hospodárstvo na Horehroní s dreveným záchodom a hnojiskom na dvore. Hnoj po hospodárskych zvieratách a z dreveného záchoda sa priebežne rozkladal, teda kompostoval, potom sa rozhadzoval na jeseň v záhrade. Keď sa hnojisko časom zrušilo, vzniklo tam najlepšie miesto na pestovanie, pretože pôda bola plná živín,“ povedala mi hneď na úvod rozhovoru odborníčka na udržateľné ekosystémy a autorka niekoľkých kníh Ing. Hanka Sekulová.