MENU
novinky-a-odbornici

Naozaj fungujú tukožrútske potraviny? Odborníčka hovorí jasne

Hard,Choice.,Yound,Sporty,Woman,Is,Choosing,Between,Fruits,And
Novinky a odborníci

Naozaj fungujú tukožrútske potraviny? Odborníčka hovorí jasne

Každý deň jeden grapefruit alebo plná misa kapustového šalátu by mali pomôcť roztápať tuky na bruchu, bokoch aj zadku. Pozrite sa na tukožrútske potraviny očami špecialistky na výživu.

Počuli ste už o „tukožrútskych“ potravinách? Ich úžasnou schopnosťou je, že vám pomôžu  oslobodiť sa od tukov. Nálepkou „tukožrút“ sa pýši grapefruit, citrón, ananás, morské riasy, čerstvá nakrájaná hlávková kapusta, škorica, káva, zelený čaj, zázvor aj čili. Nikto nepochybuje, že sú plné vitamínov a niektoré vás zahrejú, dodajú energiu, uvoľnia nos od nádchy alebo upravia trávenie a zbavia zápchy, ale naozaj „zožerú“ tuky?“

Grapefruit nezmaže klobásu

Tuky Tuky
Tuky "nezožerie" ani grep.
Zdroj: Shutterstock

Odpoveď vás nepoteší, tuky nezožerú žiadne potraviny. „Keby existovali potraviny, ktoré zožerú tuky, všetci by sme boli štíhli,“ konštatuje výživová poradkyňa Michaela Piačková. Žiadne jedlo za vás nespáli tuk, ktorý ste do seba dostali opäť len jedlom. „To by bolo veľmi jednoduché. Nemyslite si, že jeden grapefruit zmaže, že ste zjedli pečenú klobásu alebo slaninu a pohár ananásovej šťavy vymaže tuk zo smotanového zákusku. Tak to nefunguje,“ hovorí odborníčka. 

Článok pokračuje na ďalšej strane►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor