MENU
zdravy-zivot

Toto do spálne nepatrí: 5 vecí, ktoré vám kradnú dobrý spánok

Duševné poruchy postihujú často aj mladých slobodných ľudí, ktorí sú dnes izolovaní od okolia.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Toto do spálne nepatrí: 5 vecí, ktoré vám kradnú dobrý spánok

Za nekvalitný spánok môžu neraz ťažké životné problémy a situácie. Niekedy ho však spôsobí aj miestnosť, v ktorej spíte. Čo by v nej nemalo byť?

Počas spánku sa v tele uvoľňuje hormón melatonín. Ten telo chráni pred stresom, zlepšuje regeneráciu, ale pomáha aj imunite.  Preto je mimoriadne dôležité dbať na jeho dostatok. 

Vplyvom nie príliš zdravého životného štýlu produkcia melatonínu klesá, a spánok nemusí byť dostatočne kvalitný. Ak spíte málo, nemôžete večer zaspať, alebo sa často budíte, skor či neskôr pocítite prejavy jeho nedostatku. Patrí k nim nervozita, problémy s pamäťou a sústredením, úzkosti a tiež priberaniu a vážnej choroby.

Dobrý matrac je základ 

Aby ste sa vyspali naozaj dobre, je dôležité mať kvalitný matrac. Ich ponuka je naozaj veľká. Pri výbere sa riaďte vekom, štýlom spánku a prípadnými zdravotnými problémami. Deti, mladí a ľudia s vyššou hmotnosťou potrebujú tvrdší matrac, seniorom vhovujú často mäkšie. Dostupné sú aj ortopedické matrace pre ľudí, ktorých trápia bolesti chrbta a kĺbov, ale i priedušné typy pre ľudí, ktorí sa viac potia. Vhodné na dlhodobé spanie určite nie su bežné rozkladacie gauče.  

Čo do spálne nepatrí? Čítajte na ďalšej strane.... 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor