MENU
zdravy-zivot

Toto do spálne nepatrí: 5 vecí, ktoré vám kradnú dobrý spánok

Duševné poruchy postihujú často aj mladých slobodných ľudí, ktorí sú dnes izolovaní od okolia.
Zdravý život

Toto do spálne nepatrí: 5 vecí, ktoré vám kradnú dobrý spánok

Za nekvalitný spánok môžu neraz ťažké životné problémy a situácie. Niekedy ho však spôsobí aj miestnosť, v ktorej spíte. Čo by v nej nemalo byť?

Počas spánku sa v tele uvoľňuje hormón melatonín. Ten telo chráni pred stresom, zlepšuje regeneráciu, ale pomáha aj imunite.  Preto je mimoriadne dôležité dbať na jeho dostatok. 

Vplyvom nie príliš zdravého životného štýlu produkcia melatonínu klesá, a spánok nemusí byť dostatočne kvalitný. Ak spíte málo, nemôžete večer zaspať, alebo sa často budíte, skor či neskôr pocítite prejavy jeho nedostatku. Patrí k nim nervozita, problémy s pamäťou a sústredením, úzkosti a tiež priberaniu a vážnej choroby.

Dobrý matrac je základ 

Aby ste sa vyspali naozaj dobre, je dôležité mať kvalitný matrac. Ich ponuka je naozaj veľká. Pri výbere sa riaďte vekom, štýlom spánku a prípadnými zdravotnými problémami. Deti, mladí a ľudia s vyššou hmotnosťou potrebujú tvrdší matrac, seniorom vhovujú často mäkšie. Dostupné sú aj ortopedické matrace pre ľudí, ktorých trápia bolesti chrbta a kĺbov, ale i priedušné typy pre ľudí, ktorí sa viac potia. Vhodné na dlhodobé spanie určite nie su bežné rozkladacie gauče.  

Čo do spálne nepatrí? Čítajte na ďalšej strane.... 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo ma kríže nezačnú bolieť hneď po väčšej fyzickej námahe?

Ľudské telo je nastavené tak, aby odolávalo rôznym ochoreniam spúšťaním obranných mechanizmov. Vďaka dobrej imunite nemusí každý ochorieť na chrípku či iné infekčné ochorenie. Podobné je to aj s pohybovým aparátom. Každý z nás má inú toleranciu na fyzickú záťaž či cvičenie, preto aj reakcie na ne sú veľmi individuálne. Dôležitým faktorom je aj aktuálny klinický nález chrbtice, od ktorého tiež závisí, či sa už vyčerpali kompenzačné mechanizmy a objaví sa bolesť, ktorá signalizuje, že niečo nie je v poriadku.

Predpokladám, že u vás už nastali nejaké zmeny na chrbtici a preto vás trápia problémy po záťaži. Keďže nemám bližšie údaje o vašom veku a zdravotnom stave, môžem vám len všeobecne odporučiť odborné vyšetrenie. Po ňom by mala nasledovať eliminácia rizikových a spúšťacích faktorov, ktoré vás znepokojujú, prípadne preliečenie a rehabilitácia.

čítať viac

Dcérka vykakala krvnú zrazeninu. Čo to je? Mám sa báť?

Prímes krvi v stolici môže a nemusí signalizovať závažný problém. Pri náleze krvi je vždy potrebné zhodnotiť celkový stav dieťa a hľadať ďalšie príznaky. Ak je prítomná krv v malom množstve na povrchu stolice, zvyčajne sa jedna o fisúru - drobnú trhlinu sliznice konečníka. Krv je vtedy jasno červená. Ak je stolica tmavá ide o natrávenú krv z horných častí tráviaceho traktu, prípadne prehltnutú krv pri ragádach na prsníku. Krv vo vnútri stolice môže byť následkom alergie na bielkovinu  kravského mlieka, ale aj následkom  krvácivej choroby novorodencov spôsobenej  nedostatkom vitamínu K. Ak má dieťa teplotu, krvavé hlieny v zelenej stolici môžu byť prejavom infekcie najčastejšie Campylobacter. Vo vašom prípade mohlo ísť o drobnú ragádu na prsníku u vás a dcérka s mliečkom vypila aj krv z poškodenej cievy.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor