MENU
zdravy-zivot

Čo sa stane s vaším telom, ak spíte málo? Veľký POZOR na tieto choroby!

Man,In,Bed,,Always,Tired,Cant,Sleep.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Čo sa stane s vaším telom, ak spíte málo? Veľký POZOR na tieto choroby!

Každý z nás sa občas nevyspí. Ak však ide o dlhodobý problém, môže to výrazne poškodiť naše zdravie. Čo môže byť dôsledkom nedostatku spánku?

To, koľko spánku potrebujeme, aby sme boli fit a produktívni, je veľmi individuálne. Niekomu stačí 6 hodín, iní potrebuje 9 až 10 hodín spánku. Pre väčšinu z nás je však na plnohodnotnú regeneráciu optimálnych 7 až 8 hodín.

Asi dobre poznáte, akí vyčerpaní a unavení vie byť človek po nekvalitnom spánku, alebo dokonca po niekoľkých prebdených nociach. Aké zdravotné následky to môže mať, ak sa dlhší čas dostatočne nevyspíme?

Ste citlivejší 

Nedostatok spánku môže byť , že citlivejšie reagujete na rôzne zmyslové podnety. Ťažšie rozlišujete medzi dôležitými a nedôležitými vecami. Hlasité zvuky, ako sú signálne tóny, nás potom môžu výrazne viac stresovať. Mimochodom, je to podobné ako správanie pacientov so schizofréniou: váš mozog tiež ťažko oddeľuje dôležité od nedôležitého.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor