Máte radšej rannú či večernú sprchu? Hneď po zobudení? Tesne pred spaním? Z hľadiska hygieny je v poriadku akákoľvek voľba, ale z hľadiska lepšieho zaspávania nie je vhodný ani jeden z týchto najbežnejších postupov.
Dôležité je ad a) načasovanie...
Výskum ukázal, že pre dobré zaspávanie je kľúčové načasovanie večernej očisty. Ak sa budete sprchovať krátko pred zaľahnutím, vaše telo sa síce príjemne zahreje, no keď sa vzápätí uložíte do perín, organizmus nebude mať dosť času na pokles telesnej teploty a nedostane sa do spánkového módu.
Podľa analýzy z roku 2019 je pre pokojný spánok dôležité dať si sprchu aspoň 90 minút pred spaním. Odborníci zistili, že takýto postup zlepšuje spánok aj jeho efektivitu, čiže nielen že lepšie zaspíte, ale si aj lepšie oddýchnete. Podstatou je, že vaše telo na noc potrebuje nie zvýšiť, ale skôr znížiť svoju teplotu.
... a ad b) teplota večernej sprchy
Ak sa ale nechcete vzdať sprchy tesne pred spaním, mali by ste si vyregulovať skôr vlažnú až studenú vodu, nie teplú a už vôbec nie horúcu. Vlažná voda, aj keď to možno znie paradoxne, vás nepreberie ale naopak, znížením telesnej teploty navedie do spánkového módu. Spomalí sa srdcový tep, uvoľní nežiaduce napätie, zvýši pocit odpočinku. Na podporu hlbokého a pokojného spánku je teda najlepšie buď teplá sprcha 1,5 hodiny pred uľahnutím, alebo si dať pred spaním studenú sprchu či vlažný kúpeľ.
Skúste to. Dobrú noc!