MENU
zdravy-zivot

Spánok neprichádza? Robte večer TOTO a zaspíte ako bábätko

Spánok môžete privolať viacerými spôsobmi.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Spánok neprichádza? Robte večer TOTO a zaspíte ako bábätko

Patríte k veľkej skupine tých, čo majú problém zaspať? Prevaľujete sa v posteli a spánok neprichádza? Mnohým zaberá malá zmena v dennom stereotype.

Máte radšej rannú či večernú sprchu? Hneď po zobudení? Tesne pred spaním? Z hľadiska hygieny je v poriadku akákoľvek voľba, ale z hľadiska lepšieho zaspávania nie je vhodný ani jeden z týchto najbežnejších postupov. 

Dôležité je ad a) načasovanie...

Výskum ukázal, že pre dobré zaspávanie je kľúčové načasovanie večernej očisty. Ak sa budete sprchovať krátko pred zaľahnutím, vaše telo sa síce príjemne zahreje, no keď sa vzápätí uložíte do perín, organizmus nebude mať dosť času na pokles telesnej teploty a nedostane sa do spánkového módu.

Podľa analýzy z roku 2019 je pre pokojný spánok dôležité dať si sprchu aspoň 90 minút pred spaním. Odborníci zistili, že takýto postup zlepšuje spánok aj jeho efektivitu, čiže nielen že lepšie zaspíte, ale si aj lepšie oddýchnete. Podstatou je, že vaše telo na noc potrebuje nie zvýšiť, ale skôr znížiť svoju teplotu.

... a ad b) teplota večernej sprchy

Ak sa ale nechcete vzdať sprchy tesne pred spaním, mali by ste si vyregulovať skôr vlažnú až studenú vodu, nie teplú a už vôbec nie horúcu. Vlažná voda, aj keď to možno znie paradoxne, vás nepreberie ale naopak, znížením telesnej teploty navedie do spánkového módu. Spomalí sa srdcový tep, uvoľní nežiaduce napätie, zvýši pocit odpočinku. Na podporu hlbokého a pokojného spánku je teda najlepšie buď teplá sprcha 1,5 hodiny pred uľahnutím, alebo si dať pred spaním studenú sprchu či vlažný kúpeľ.

Skúste to. Dobrú noc!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor