MENU
zdravy-zivot

O spánok môže oberať aj TÁTO maličkosť: Máte ju v spálni?

Sleepless,Young,Woman,Suffering,From,Insomnia,Or,Nightmares,Close,Up,
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

O spánok môže oberať aj TÁTO maličkosť: Máte ju v spálni?

Spálňa je miesto, kam si po celom dni chodíme oddýchnuť. Pozor však na veci, ktoré vám môžu rušiť spánok.

Hoci v nej netrávime veľa času, tie najdôležitejšie hodiny počas spánku ju využívame naplno. Ako docieliť, aby váš odpočinok v spálni nič nerušilo?

Pozor na doplnky

Do spálne, často kvôli nedostatku miesta v iných častiach bytu, ale občaj aj z neznalosti, máme tendenciu umiestniť veľa vecí, ktoré tam nemajú čo robiť. Teda aspoň vtedy, ak sa chceme dobre a v pokoji vyspať.

V spálni by nemala byť elektronika, cvičebné nástroje, ale ani pracovný kút.  Dajte preč všetky nadbytočné dekorácie a doplnky, na ktoré len sadá prach.

Výrazné farby a obrazy sú ďalším prvkom, ktorému sa je dobré vyhnúť. Naopak, ideálne sú pokojné, jemné farby aj obrazy, ktoré dovolia našej mysli a teda aj telu sa uvoľniť a oddýchnuť si. Príliš tmavé farby môžu podľa niektorých názorov vyvolávať až depresie. 

V spálni by nemali byť ani zrkadlá. Údajne preto, že vyvolávajú v človeku pocit, že nie je v miestnosti sám, a to mu na pokoji pri spánku nepridá. Aj keď ide o praktickú vec, jej využitie v spálni určite zvážte. Môže negatívne vplývať na spánok a celkovú pohodu. 

Feng šuej odborníci sa zhodujú, že zrkadlo do spálne nepatrí a môže za problémy so spánkom. Podľa nich by ste sa v zrkadle nemali vidieť, keď ležíte v posteli, pretože by na vás odrazilo späť všetku negatívnu energiu, ktorej sa vaše telo snaží počas spánku zbaviť.

Zrkadlo by v spálni nemalo byť.Zrkadlo by v spálni nemalo byť.
Zrkadlo by v spálni nemalo byť.
Zdroj: ROBO HUBAČ

Pre niekoho je zrkadlo v spálni rušivým elementom už iba z dôvodu, že pri rôznom osvetlení zobrazuje tváre aj veci okolo rôznym spôsobom. Zvlášť v noci za mesačného svetla môže tento obraz pôsobiť dosť strašidelne. Môže vás vyľakať, ak ste si ho umiestnili oproti postele.

Anketa
Máte v spálni zrkadlo

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor