MENU
zdravy-zivot

Spánková paralýza môže postihnúť aj vás. Na TOTO si dávajte pozor!

Intímne ženské problémy dokážu potrápiť, no sú zväčša riešiteľné.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Spánková paralýza môže postihnúť aj vás. Na TOTO si dávajte pozor!

Zažili ste už niekedy tento stav? Nastáva medzi fázami spánku a bdelosti. Plne si ho uvedomujete, ale neviete s tým nič spraviť. Vôbec to nemusí byť vážny problém. Zbystriť by ste mali v prípade, ak sa u vás objavuje pravidelne.

Kedy prichádza?

Spánkovú paralýzu môžete zažiť keď zaspávate, ale rovnako aj keď sa prebúdzate. Čiastočne ste pri vedomí, ale nedokážete ešte úplne rozlíšiť, či ste v stave snenia alebo bdenia, a preto neviete ovládať svoje svaly a hýbať sa. Máte pocit strnulosti a ochrnutia svalstva, ktoré je ovládané vôľou. Rovnako neviete zo seba vydať akýkoľvek zvuk, ako keby ste onemeli. Zdá sa vám, akoby vás niečo „prikovalo“ k posteli, silou mocou sa chcete otočiť, zdvihnúť ruku alebo niečo povedať, ale je to márne. Môže to trvať niekoľko sekúnd až minút, a potom samovoľne tento stav odznie. Pre niekoho hotová nočná mora.

Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor