MENU
zdravy-zivot

Spaľujte kalórie lepšie ako pri tanci! Zamierte do kuchyne

Domáce práce môžu poriadne rozprúdiť srdce.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Spaľujte kalórie lepšie ako pri tanci! Zamierte do kuchyne

Idete do boja s kilami? Podľa najnovšej štúdie existuje na spaľovanie kalórií niečo lepšie ako tanec. Stačí zostať doma a namieriť do kuchyne. Pozor, chce to poriadne odhodlanie!

Desať profesionálnych upratovačiek sa dalo na zaujímavú výzvu. Každej bolo pridelených päť domov na upratanie a každej sa tento výkon meral. Netradičná štúdia sa zamerala na hodnoty spaľovania kalórií. Výsledky ukázali, že upratovaním kuchyne ich spálili najviac, ako v ktorejkoľvek inej miestnosti.

Je pravda, že človek sa do drhnutia rúry neženie každý deň, na druhej strane vám to môže pomôcť pri chudnutí. 50-minútové kvalitné čistenie kuchyne vám spáli viac kalórií ako pri rovnako dlhom spoločenskom tanci či bicyklovaní. A to v priemere 276 kalórií na kuchyňu, 173 na kúpeľňu a 154 na spálňu. Pre porovnanie, na bicykli za hodinu spálite 292 kalórií a pri hodinovom tanci 219 kalórií.

Ako píše Dailymail, domáce práce môžu poriadne rozprúdiť srdce, avšak na dlhodobé chudnutie to vhodné nebude. Pri upratovaní sa totiž využíva relatívne malý počet svalov. Osobný tréner Joe Mitton preto navrhol: „Namiesto toho, aby ste sa zohli, aby ste niečo upratali, radšej si drepnite a vydržte v drepe.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor