MENU
zdravy-zivot

9 potravín, ktoré NIKDY nepatria do špajze. Hrozia plesne i salmonela!

Komora je skvelá vec na ukladanie potravinových zásob, ale nepatrí do nej všetko.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

9 potravín, ktoré NIKDY nepatria do špajze. Hrozia plesne i salmonela!

Mať doma komoru, to je nenahraditeľná pomoc pri skladovaní potravín. Napriek tomu tam však nepatrí všetko, čo prinesiete z obchodu. 

Častou chybou, ktorú robí mnoho ľudí, je uskladňovanie vecí do chladničky namiesto do špajze. V chladničke je teplota, ktorá sa pohybuje medzi 0 až 8 °C. Tá je ideálna na uchovanie mäsa, údenín, mlieka a mliečnych výrobkov, rôznych otvorených pokrmov, vajec a podobne.

Prekvapivo do nej nepatria uhorky, paradajky, banány, bylinky, čokoláda, med, olivový olej, zemiaky, cesnak, cibuľa, citrusy, avokádo, pečivo alebo káva.

Aj komoru mnohí neraz využívajú nesprávne a uložia do nej veci, ktoré sa môžu rýchlo pokaziť. Myslite na to, že zlé uskladnenie môže skrátiť životnosť aj tým najkvalitnejším potravinám.

Pozrite sa, ktoré druhy potravín by mali špajzu obísť a putovať naopak rovno do chladničky.

Vajíčka 

Aj vy ich máte uložené v komore? Chyba! Skladovanie vajíčok mimo chladničky sa môže vypomstiť. Najväčšou hroznou je vznik salmonelózy. Po príchode z obchodu ich nabudúce uložte rašej hneď do chladničky. 

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor