MENU
zdravy-zivot

Som na teba alergický! Ide len o prázdne tvrdenie? Zisťovali odborníci

Môže byť dvojica na seba alergická?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Som na teba alergický! Ide len o prázdne tvrdenie? Zisťovali odborníci

Koľkokrát ste to už skonštatovali? Nemeckí vedci si posvietili na túto známu vetu. Môže dvojica na seba skutočne reagovať alergicky?

Práve ste sa zaľúbili a neviete sa dočkať prvého vzájomného bozku. V bruchu cítite motýle a tešíte sa na chvíľu, ktorá sa práve blíži. Miesto toho, aby ste svet videli v ružových okuliaroch a vznášali ste sa ako na obláčiku, objavia sa problémy. Na vytúžený bozk reaguje vaše telo vyrážkou, dýchavičnosťou alebo kýchaním. Vedci tvrdia, že skutočne môže byť jedna osoba na druhú alergická.

Skutočne existuje?

„Alergia medzi ľuďmi je vzácna, ale, zdá sa, že existuje,“ hovorí profesor Johannes Ring z dermatologicko-laserového centra v Mníchove. „Mal som pacienta, ktorý bol alergický len na jednu osobu v domácnosti. Išlo o viacnásobného otca a reagoval na jedno zo svojich detí. Rovnako ako Sherlock Holmes sme celé mesiace skúmali všetko – vlasy, šupiny z pokožky. Nevedel som, čoho sa vlastne chytiť. Myslím si však, že ľudia môžu mať na seba skutočne alergiu.“

Problémy nosíte so sebou

Každý človek má svoju osobitú imunologickú vizitku. Podľa nemeckých alergiológov sa musia hľadať takzvané IgE protilátky, ktoré reagujú na osobu, s ktorou žijete v jednej domácnosti. Bežne sa v organizme vyskytuje v malých koncentráciách a zapája sa do obranných reakcií. Táto protilátka je hlavnou príčinou alergických reakcií. „Hoci si myslíte, že ste alergickí na svojho šéfa, kolegu alebo partnera, väčšinou ste skôr alergickí na niečo, čo majú na sebe,“ vysvetľuje alergiológ Dr. Karl Gall pre nemecký portál t-online. Môže sa za tým skrývať kozmetika, prací prostriedok, ale aj alergény, ktoré si dotyčný jednoducho na sebe nosí z domu.

Pozor na gély i latex

Nemecký odborník sa stretol aj so zaujímavým prípadom manželky pekára. Keď sa vrátil domov, vždy ho vítala bozkom, postupne sa u nej vyvinula alergia na múku. V partnerských vzťahoch sa však objavujú alergické reakcie po pohlavnom styku. Dôvodom je najčastejšie alergia na latex, ak používate kondóm či sexuálne hračky. Citlivo môžete reagovať na zložky intímnych gélov alebo lubrikačných krémov. Žena môže alergicky reagovať aj na spermie svojho partnera. V skutočnosti reaguje citlivo na veľmi špecifický proteín, ktorý sa tvorí v prostate a nachádza sa v ejakuláte.

Šok po bozku?

Pozornejší by ste mali byť v prípade, ak vás trápi nejaká silná potravinová alergia. Niekoľko miligramov zvyškov potravín sa nachádza v slinách ešte hodiny po ich konzumácii. Pri silných alergiách stačí bozk s partnerom, ktorý skonzumoval napríklad oriešky, a problémy sú na svete. Alergiológ dokonca tvrdí, že sa môže objaviť aj anafylaktický šok. Alergická reakcia na bozk podľa neho nie je vôbec výnimočná. Pomôcť môže dôkladné umytie zubov a vypláchnutie úst. Obozretnosť je však na mieste.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor