MENU
zdravy-zivot

Som na teba alergický! Ide len o prázdne tvrdenie? Zisťovali odborníci

Môže byť dvojica na seba alergická?
Zdravý život

Som na teba alergický! Ide len o prázdne tvrdenie? Zisťovali odborníci

Koľkokrát ste to už skonštatovali? Nemeckí vedci si posvietili na túto známu vetu. Môže dvojica na seba skutočne reagovať alergicky?

Práve ste sa zaľúbili a neviete sa dočkať prvého vzájomného bozku. V bruchu cítite motýle a tešíte sa na chvíľu, ktorá sa práve blíži. Miesto toho, aby ste svet videli v ružových okuliaroch a vznášali ste sa ako na obláčiku, objavia sa problémy. Na vytúžený bozk reaguje vaše telo vyrážkou, dýchavičnosťou alebo kýchaním. Vedci tvrdia, že skutočne môže byť jedna osoba na druhú alergická.

Skutočne existuje?

„Alergia medzi ľuďmi je vzácna, ale, zdá sa, že existuje,“ hovorí profesor Johannes Ring z dermatologicko-laserového centra v Mníchove. „Mal som pacienta, ktorý bol alergický len na jednu osobu v domácnosti. Išlo o viacnásobného otca a reagoval na jedno zo svojich detí. Rovnako ako Sherlock Holmes sme celé mesiace skúmali všetko – vlasy, šupiny z pokožky. Nevedel som, čoho sa vlastne chytiť. Myslím si však, že ľudia môžu mať na seba skutočne alergiu.“

Problémy nosíte so sebou

Každý človek má svoju osobitú imunologickú vizitku. Podľa nemeckých alergiológov sa musia hľadať takzvané IgE protilátky, ktoré reagujú na osobu, s ktorou žijete v jednej domácnosti. Bežne sa v organizme vyskytuje v malých koncentráciách a zapája sa do obranných reakcií. Táto protilátka je hlavnou príčinou alergických reakcií. „Hoci si myslíte, že ste alergickí na svojho šéfa, kolegu alebo partnera, väčšinou ste skôr alergickí na niečo, čo majú na sebe,“ vysvetľuje alergiológ Dr. Karl Gall pre nemecký portál t-online. Môže sa za tým skrývať kozmetika, prací prostriedok, ale aj alergény, ktoré si dotyčný jednoducho na sebe nosí z domu.

Pozor na gély i latex

Nemecký odborník sa stretol aj so zaujímavým prípadom manželky pekára. Keď sa vrátil domov, vždy ho vítala bozkom, postupne sa u nej vyvinula alergia na múku. V partnerských vzťahoch sa však objavujú alergické reakcie po pohlavnom styku. Dôvodom je najčastejšie alergia na latex, ak používate kondóm či sexuálne hračky. Citlivo môžete reagovať na zložky intímnych gélov alebo lubrikačných krémov. Žena môže alergicky reagovať aj na spermie svojho partnera. V skutočnosti reaguje citlivo na veľmi špecifický proteín, ktorý sa tvorí v prostate a nachádza sa v ejakuláte.

Šok po bozku?

Pozornejší by ste mali byť v prípade, ak vás trápi nejaká silná potravinová alergia. Niekoľko miligramov zvyškov potravín sa nachádza v slinách ešte hodiny po ich konzumácii. Pri silných alergiách stačí bozk s partnerom, ktorý skonzumoval napríklad oriešky, a problémy sú na svete. Alergiológ dokonca tvrdí, že sa môže objaviť aj anafylaktický šok. Alergická reakcia na bozk podľa neho nie je vôbec výnimočná. Pomôcť môže dôkladné umytie zubov a vypláchnutie úst. Obozretnosť je však na mieste.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor