MENU
zdravy-zivot

Snoríte večer, čo si zobnúť? Vymeňte čipsy za tieto semienka

Keďže majú tekvicové semienka vysoký obsah kalórií, treba ich konzumovať s rozumom.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Snoríte večer, čo si zobnúť? Vymeňte čipsy za tieto semienka

Milujete čipsy pri telke? Alebo iné pochutiny, ktoré si na druhý deň vyčítate? Existuje ale potravina, s ktorou z večera do rána nepriberiete, zlepší váš spánok a zníži vaše nutkanie prejedať sa. A má aj ďalšie zdravotné benefity.

Asi by ste to na ne nepovedali. Ide o (ne)obyčajné tekvicové semienka. Z historického hľadiska ide o tisíce rokov používaný ľudový liek. Už pre 7500 rokmi nimi liečili infekcie močových ciest a močového mechúra, vysoký krvný tlak a vysokú hladinu cukru v krvi, obličkové kamene či parazity v podobe červov.

Dnes je vedecky potvrdené, že tekvicové semienka majú pôsobivý nutričný profil, ktorý prospieva zdraviu. Sú bohatých zdrojom bielkovín nenasýtených mastných kyselín, vitamínov a minerálov, ktoré znižujú riziko vzniku chronických ochorení vrátane rakoviny.

Keďže majú vysoký obsah kalórií, treba ich konzumovať s rozumom. Za hrsť semienok je tak akurát na jednu porciu, najlepšie v prírodnej nesolenej forme, pretože soľ znižujú ich nutričnú hodnotu.

Zdravotné výhody tekvicových semienok:

Tekvicové semienka majú vysoký obsah horčíka.Tekvicové semienka majú vysoký obsah horčíka.
Tekvicové semienka majú vysoký obsah horčíka.
Zdroj: Shutterstock

Rovnováha cukru v krvi

Tekvicové semienka majú vysoký obsah horčíka, ktorý treba telu dopĺňať. Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čím sa znižuje riziko cukrovky a štúdie naznačujú, že tiež pomáhajú zvládať už prepuknutú cukrovku 2. typu.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor