MENU
zdravy-zivot

Slovenský chemik skúma prírodnú látku proti covidu. Nájdete ju i v tomto čaji

Zelený čaj je známy prítomnosťou antioxidantov. Jeden z nich sa ukazuje ako vhodná podporná liečba proti covidu-19.
Zdravý život

Slovenský chemik skúma prírodnú látku proti covidu. Nájdete ju i v tomto čaji

Okrem dodržiavania hygienických opatrení a užívania liekov v boji s ochorením covid pomôžu aj látky z prírody.

Bežne dostupné ovocie a zelenina, ale dokonca aj bylinky obsahujú látky zvané flavonoidy. Vedecké laboratória sa v súčasnom období začali podrobnejšie venovať práve ich výskumu. Zistilo sa, že môžu zásadne prispieť k lepšej ochrane voči vírusom, zlepšeniu imunity a majú obrovský potenciál v podpornej i v samotnej liečbe Covidu-19.

Antioxidanty s protivírusovým účinkom

Boj proti koronavírusu, ktorý napĺňa náš každodenný život, pozostáva z preventívnych a iných nápomocných opatrení. Väčšina z nás sa ich snaží dodržiavať, a čo najviac zvyšovať svoju odolnosť voči vírusom, ako najlepšie vie. Prírodné látky zvané flavonoidy môžu zásadne prispievať k lepšej odolnosti organizmu voči vírusom, a to vrátane Covidu-19.

Flavonoidy majú na človeka množstvo pozitívnych účinkov. Tieto prírodné látky podporujú a budujú imunitu a majú protivírusové účinky, zaraďujú sa do skupiny antivirotík a antioxidancií – vychytávajú voľné radikály. Doposiaľ zrealizované štúdie opisujú, že niektoré z flavonoidov sa identifikovali ako sľubné antivírusové protilátky proti SARS a MERS na základe ich širokospektrálnej aktivity proti vírusovým infekciám,“ vysvetľuje biochemik MUDr. Oto Sova, CSc.. Ochorenie COVID-19 spôsobuje príbuzný týchto dvoch vírusov SARS-CoV-2.

Nová posila proti covidu a ďalším chorobám

Doposiaľ zrealizované štúdie poukazujú na obrovský potenciálny prínos flavonoidov v súčasnosti, nielen pre ich významný antivírusový, protizápalový a antioxidačný účinok ale nie menej dôležitý je aj ich pečeň a srdce ochraňujúci a tiež protinádorový a analgetický, efekt, čo zvyšuje ich dôležitosť a váhu, aby sme ich v rámci našej životosprávy prijímali čo najviac.

Pred niekoľkým mesiacmi vyšla štúdia od slovenského počítačového chemika Martina Smieška pracujúceho na univerzite vo švajčiarskom Bazileji, v ktorej skúmal takmer 700 miliónov zlúčenín a ich schopnosť inhibovať nový koronavírus. Spomedzi 678 mil. zlúčenín bola vybraná aktívna zlúčenina prírodného pôvodu menom taxifolín. Ide rovnako o nádejný flavonoid, ktorý sa bežne vyskytuje v čokoláde, víne či  v zelenom čaji.

Pred ochorením covid-19 pomôžu ochrániť aj antioxidanty v ďalších potravinách. Ktoré to sú?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia