MENU
zdravy-zivot

Nedarí sa otehotnieť? Na jar mužom klesá testosterón. 7 spôsobov, ako ho zvýšiť

Imunitu, plodnosť i náladu ovplyvňujú mužské hormóny, tie zas počasie.
Zdravý život

Nedarí sa otehotnieť? Na jar mužom klesá testosterón. 7 spôsobov, ako ho zvýšiť

Podľa slovenských vedcov v jarných mesiacoch mužom klesá testosterón. Čo to spraví s vašou plodnosťou či imunitou?

Cítite sa nesvoji, bez nálady a energie? Nemusí to byť jarnou únavou. V malej štúdii v skupine vysokoškolských študentov na Lekárskej fakulte UK v Bratislave naši vedci zistili nižšie hladiny slinného testosterónu na jar v porovnaní s jesennými hodnotami.  „Jedným z možných vysvetlení sezónnych zmien je regulovanie vyplavovania gonadotropných hormónov. Tie podnecujú tvorbu pohlavných hormónov v závislosti od dĺžky svetla počas dňa a od teploty, ktorá sa v našich zemepisných šírkach podľa ročného obdobia mení,“ hovorí neurofyziologička profesorka Daniela Ostatníková. Únava a depresívnejšie nastavenie môžu byť jedným z typických príznakov úbytku testosterónu. Istota na betón, že s hormónmi zametajú práve predlžujúce sa dni, to však nie je.

Vstáva o ôsmej

V živote je všetko o čase. Spíme v rytmoch, trávime v rytmoch, celý denný stereotyp podlieha rytmickým zmenám hladín hormónov, neuroprenášačov a iných aktívnych látok v zázračnej továrni ľudského tela. Biologické cykly človeka sa synchronizujú odpradávna s cyklom svetla a tmy. Najviac preskúmané sú cirkadiánne fluktuácie. Testosterón dosahuje u ľudí najvyššie hladiny okolo ôsmej ráno a najnižšie okolo ôsmej večer,“ konkretizuje vedkyňa.

Či k úpadku mužských hormónov dôjde práve medzi marcom až júnom u každého muža však závisí aj od iných faktorov. „Vo viacerých štúdiách sa zisťovali zmeny testosterónu počas ročných období, ale výsledky sa líšili. Aby sa mohli jeho hladiny porovnávať v jednotlivých mesiacoch roka, treba prísne kontrolovať mnohé premenlivé podmienky, napríklad veľmi striktne merať hladiny hormónu v tú istú hodinu dňa,“ udáva profesorka na pravú mieru, že hormonálne mechanizmy sú o niečo zložitejšie.

Miestami oblačno

V dávnejšej štúdii z roku 2009 uverejnenej v International Journal of Biometeorology sa Daniele Ostatníkovej v spolupráci s Petrom Celecom z Inštitútu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského a ďalším kolegami biometeorologické vplyvy na hladinu testosterónu nepodarilo jednoznačne dokázať. „Je známe, že klimatické faktory ovplyvňujú endokrinný systém. Výsledky naznačujú, že vysoká hladina testosterónu je voľne spojená s chladným, slnečným a suchým počasím u oboch pohlaví. Avšak iba spojitosť testosterónu a teploty vzduchu u mužov a momentálna oblačnosť u žien boli štatisticky významné,“ napísali autori v anotácii výskumu.

Aj keď niektoré korelácie dosiahli úroveň štatistickej významnosti, účinky vybraných parametrov počasia na hladiny testosterónu v slinách zostávajú nejasné. Sú potrebné ďalšie dlhodobejšie štúdie zamerané na teplotu vzduchu, oblačnosť a priemernú relatívnu vlhkosť vo vzťahu k pohlavným hormónom,“ zhodnotili.

Pomer pása

Nórski vedci na čele s Johanom Svartbergom takmer pred dvadsiatimi rokmi v prierezovej štúdii na vzorke dokopy 1548 mužov žijúcich v severnom Nórsku, teda populácii vystavenej veľkým sezónnym výkyvom teplôt a denného svetla, došli k protichodným výsledkom. „Celkový testosterón vykazoval sezónne výkyvy s malým vrcholom vo februári. Najnižší bol v júni s výraznejším vrcholom v októbri a novembri. Voľný testosterón tiež vykázal významný sezónny vzorec, pričom vrchol dosiahol v decembri a najnižší bol v auguste,“ napísali vedci.

Tieto vzorce sa pritom potvrdzovali bez ohľadu na vek a ďalšiu skúmanú premennú – pomer bokov a pásu – WHR, významný indikátor zdravia a plodnosti. Najmenej mužského hormónu mali muži v mesiacoch s najvyššími teplotami a najväčším počtom hodín denného svetla, pričom v porovnaní so „silnejšími mesiacmi“ boli rozdiely až 31%-né. Pozoruhodne sa ukázal aj nepriamy súvis hladiny testosterónu a pomeru pása a bokov paralelne so zmenou denného svetla. To podľa Svartberga naznačuje, že na dočasné výkyvy majú dopad aj ďalšie podmienky.

Tuk je proti

Skákanie hladiny hormónov podľa počasia štúdie navyše nepreukázali u všetkých mužov. „Výkyvy testosterónových koncentrácií sa pozorovali najmä u mladých plodných mužov, u ktorých to pravdepodobne súvisí s citlivejšími regulačnými mechanizmami vyplavovania pohlavných hormónov. Sezónne variácie vylučovania pohlavných hormónov bývajú špecifické pre krajiny, v ktorých sa menia ročné obdobia. To sa zväčša spája aj s fyzickou aktivitou, ktorá môže hladiny testosterónu výrazne meniť. Je známe, že silová fyzická záťaž ho zvyšuje. A keďže sa v letných mesiacoch ľudia viac pohybujú a cvičia, stúpa,“ mieni profesorka Ostatníková.

Ak cvičíte, môžete teda hladinu testosterónu počas „útlmových“ mesiacov ovplyvniť opačným smerom. „Aj BMI sa mení v priebehu roka. Testosterónové hladiny sa zvyšujú, keď sa zníži telesný tuk. V tukovom tkanive sa vďaka enzýmu aromatáza metabolizuje testosterón a estradiol, čím hladina využiteľného testosterónu klesá,“ dopĺňa lekárka.

Chýba vám?

  • doplňte vitamín B6, C, D
  • doplňte zinok, horčík, selén
  • zmiernite stres
  • dostatočne spite
  • zhoďte nadváhu
  • pravidelne sa hýbte
  • majte pravidelný sex

Máte prírastok?

Množstvom denného svetla, tuku a pohybu zoznam činiteľov nekončí. „Okrem BMI a telesnej aktivity je to aj stres, či rodinná situácia. Napríklad u mužov, ktorým sa narodilo dieťa, hladiny testosterónu klesajú. Poruchy spánku a psychická záťaž zas hladiny testosterónu znižujú. Ročné obdobie však nespôsobuje veľké nárazové zmeny testosterónových hladín, ktoré by mohli výrazne ovplyvniť sexuálnu aktivitu, plodnosť, či dokonca zdravie mužov, ktorých testosterónové koncentrácie sú v rámci normy,“ ubezpečuje Daniela Ostatníková.

Zaujímavé je, že štúdie preukázali sezónne kolísanie testosterónu aj u žien. V štúdii vedcov z Duke University vysvitlo, že ženy s normálnym menštruačným cyklom mali testosterónu o vyše 100% viac v chladných mesiacoch v porovnaní s minimom v lete. Hoci u tých, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu, sezónne výkyvy také výrazné neboli. Napriek tomu, že ženy majú 10- až 30-krát nižšie hladiny testosterónu, ukazuje sa, že na výkyvy môžu byť v porovnaní s mužmi dokonca citlivejšie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor