MENU
zdravy-zivot

Slovenská speváčka bojuje s veľkou úzkosťou! Prezradila nám viac

Na snímke slovenská speváčka a skladateľka žijúca v Argentíne, Vanda Krajčovičová.

Súvisiace témy

Zdravý život

Slovenská speváčka bojuje s veľkou úzkosťou! Prezradila nám viac

Navonok vždy veselá a usmiata Vanda vnútri veľmi trpela. Bolesti a zápaly po rokoch psychoterapie ustúpili a ona sa rozhodla vyjsť s pravdou von. Aby pomohla iným, ktorí sa za svoje stavy hanbia.

Apríl 2020. Svet prežíva divné časy. Komu covid nesiahol na zdravie, prácu a blízkych, toho sa pokúša pripraviť aspoň o radosť z toho, čo mu zostalo. Život sa spomalil, niekde úplne zastavil. A v tom z éteru zaznie nová pieseň o depresiách, úzkostných stavoch a mentálnych démonoch. Na prvé počutie výborne načasovaný marketingový ťah, no veci niekedy naozaj nie sú také, aké sa zdajú. S koronakrízou nemá song nič spoločné.

„Skladba je o ťažkých psychických a emočných stavoch, ktoré som prežívala a stále prežívam. A myslím si, že nie som sama. Že je veľa ľudí, ktorí to takto majú,“ vyznáva sa Vanda (34) a sama ešte tak úplne neverí tomu, čo hovorí. Teda tomu, že o svojich stavoch hovorí tak otvorene.

Je desivé, kam vás až úzkosť dokáže dohnať.Je desivé, kam vás až úzkosť dokáže dohnať.
Je desivé, kam vás až úzkosť dokáže dohnať.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Darček

Singel Human vydala pôvodne v španielčine, ale aby mu rozumelo viacej ľudí, pretextovala ho aj do angličtiny. „Je to pre mňa ťažká téma. Vnímala som svoje stavy ako strašnú hanbu,“ vykladá pomaly karty na stôl. Teda na lavičku pri Dunaji, na ktorej sedíme bezpečne meter od seba. Poznám ju sotva hodinu, ale depresia mi k nej akosi nejde. Cez rúško nevidím úsmev, ale oči sa jej smejú. Napadne mi, či by som si niečo všimla, keby som ju poznala dlhšie.

Nikto nemôže vedieť, ako sa cítite, ak mu to nepoviete. Buď si priznáte, že ste smutný, cítite sa zle a chcete s tým pracovať, alebo nie.
Vanda Krajčovičová

„Ani mnohí v mojom okolí nechápali, o čom hovorím. Vraj som bola vždy taká super, usmiata a veselá,“ neviní blízkych z toho, že jej nepomohli. „Nikto nemôže vedieť, ako sa cítite, ak mu to nepoviete. Buď si priznáte, že ste smutný, cítite sa zle a chcete s tým pracovať, alebo nie.“ A Vanda mlčala. Pokojne si nažívala vo svojej bublinke, kým jej nepraskla.

VANDA KRAJČOVIČOVÁ (34)
Speváčka a skladateľka sa narodila v Nitre. Počas štúdia na bilinguálnom španielskom gymnáziu strávila rok v Argentíne, ktorá jej učarovala. Po ukončení štúdia sociálnej a pracovnej psychológie na Univerzite Komenského v Bratislave robila administratívu, aby zaplatila účty, odvody a po ôsmich hodinách sa mohla venovať tomu, čo ju baví – spevu a skladaniu hudby, ktorým žije od dvanástich rokov. No až posledných pár rokov v Argentíne sa aj živí spevom a jeho učením v Santa Fe na škole Estudio Vocal.

Facka

Písal sa rok 2013. Vanda mala v pláne nový album, ale producent, ktorého oslovila, ju bez vysvetlenia odmietol. Zložilo ju to. Nechápala, prečo to urobil, keď bolo všetko na dobrej ceste. No o 7 rokov je jej to už jasné. A vlastne je mu za to vďačná. „Vo mne sa nedalo vyznať. Bola som plná rozporov. Niečo iné som hovorila, iné spievala, inak som vyzerala, inak som sa umelecky vyjadrovala... Dodnes by som sa najradšej nepriznávala k niektorým svojim prejavom z toho obdobia,“ zamýšľa sa nad tým, kam by ju až dohnali démoni, keby ich nezastavila. Hanbila sa však za ne takmer aj sama pred sebou. 

Jediný, kto poznal celú pravdu o jej stavoch, bola kamarátka psychologička. Ale žila 333 kilometrov západne. „Poprosila som ju, nech mi niekoho odporučí. Nemala som v tom čase veľa peňazí a keď som sa musela rozhodnúť, či pôjdem na hodiny spevu alebo na psychoterapiu, mala som v tom jasno,“ hovorí o intenzívnej liečbe, na ktorú sa vrhla.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor