MENU
zdravy-zivot

Používate často tieto SLOVÍČKA? Signalizujú zápal v tele!

Možno aj vy rozoznáte, či vašich spoludiskutujúcich trápi stres a tým aj možný zápal v tele.

Súvisiace témy

Zdravý život

Používate často tieto SLOVÍČKA? Signalizujú zápal v tele!

Spôsob, akým sa vyjadrujete, svedčí o tom, či v tele prebieha zápalový proces. Všímajte si slovíčka, ktoré podľa odborníkov prezrádzajú, že váš organizmus nie je v poriadku.

Zápal v tele často vyvoláva stres, ktorý si sami ani neuvedomujete. Ale slová, ktoré opakovane vyslovujete, prezradia, že ste v nezdravom napätí! 

Najprv nahrávali dobrovoľníkov

Psychológovia zistili, že používanie určitých slov pri bežnom slovnom prejave súvisí so stresovými dejmi v tele. Našli isté „rečové vzorce“, ktoré dokážu odhaliť fyziologické zmeny vo vašom organizme. Výskumný pokus prebiehal takto: Vyše stoštyridsať dobrovoľníkov malo pri sebe dva dni nahrávač, ktorý každých pár minút zapínali, aby sa nahrávala ich reč. Výskumníci takto získali vyše 22 000 nahrávok, na ktorých podrobne analyzovali slová používané dobrovoľníkmi. Okrem toho všetkým odobrali vzorky krvi. 

Potom našli funkčné slová

Špeciálne sa odborníci zaujímali o „funkčné“ slová, hlavne zámená a prídavné mená. „Tieto slovíčka slúžia na bližšie objasnenie toho, o čom sa hovorí,“ vysvetľuje profesor Matthias Mehl, riaditeľ Laboratória pozorovania sociálnej interakcie na Arizonskej univerzite. Kým „významové“ slová ako podstatné mená a slovesá si vedome vyberáme, odborníci sa domnievajú, že „funkčné“ sa nám vynárajú skôr automaticky a tak o nás viac prezrádzajú. 

Slovíčka, ktoré prezrádzajú stres

Výskumníci porovnali nahraté slovné prejavy dobrovoľníkov s hladinou bielych krviniek, ktorá súvisí s úrovňou stresu. Zistili, že používanie funkčných slov korešpondovalo s nameranou úrovňou stresu v krvi dobrovoľníkov. Ľudia s vyššou hladinou stresových ukazovateľov v krvi mali tendenciu menej rozprávať. V slovnom prejave používali viac prísloviek ako „naozaj“ či „neuveriteľné“. 

Podľa Mehla môžu takéto slová fungovať ako „emocionálne zosilňovače“ a naznačujú, že dotyčný dobrovoľník je v stave väčšieho rozrušenia. Okrem toho títo ľudia v slovnom prejave menej často používali tretiu osobu množného čísla, ako „oni“, „ich“ a podobne. Odborníci to vysvetľujú tým, že ak sa človek cíti napäto, v ohrození, menej sa stará o iných. 

Lekárom môže pomôcť načúvanie

Ďalší výskum prepojenia slovného prejavu s úrovňou stresu by podľa výskumníkov mohol pomôcť napríklad lekárom, ktorí by pri poctivom počúvaní pacientov mohli ľahšie identifikovať tých, ktorým hrozí vznik ochorenia súvisiaceho so stresom. Dlhotrvajúci stres môže aktivovať chronický zápalový proces v tele na akútny a viesť k mnohým ochoreniam vrátane diabetu a srdcovocievnych problémov. „Stres je veľmi často spúšťačom ochorení, o ktorých ste ani nevedeli, že ich máte,“ dopĺňa internista MUDr. Pavel Malovič, PhD. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor