MENU
zdravy-zivot

Sledujete stav svojho srdca? Prečo začať už v dvadsiatke?

Online,Training,With,Gadgets.,Guy,With,Smart,Watch,Doing,Yoga,
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Sledujete stav svojho srdca? Prečo začať už v dvadsiatke?

Takmer polovica Slovákov a Sloveniek vo vekovej kategórii od 20 až 30 rokov ignoruje príznaky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie ich srdca. Existuje super pomôcka, aby sa to zmenilo.

Viac ako tretina Slovákov sa domnieva, že o srdce sa stačí začať starať až po tridsiatke, štvrtina to necháva na obdobie až po štyridsiatke. Srdcovo-cievne problémy však často začínajú skôr a dá sa to zistiť aj bez toho, aby ste zašli k lekárovi.

Vysoký tlak má aj veľa mladých

Základom je podľa odborníkov zmerať si aspoň raz za pol roka krvný tlak. Podľa prieskumov si za posledný polrok krvný tlak zmeralo 75% dospelých Slovákov, čo nie je najhoršie. Muži sú však v tomto smere výrazne laxnejší, najmä vo veku do 45 rokov. Pritom čím skôr sa zistí, že tlak nie je v poriadku, tým viac možností na jeho zlepšenie existuje. Veď hypertenzia postihuje každého ôsmeho človeka vo veku 20 až 40 rokov. 

Tlak aj EKG pod dennou kontrolou

Krvný tlak by ste si mali merať pravidelne, vždy v rovnakom čase, najlepšie ráno. Ak ešte nemáte doma tlakomer, možno by ste to mohli skúsiť inak. Na trhu sú aj smart hodinky, ktoré okrem tlaku dokážu zaznamenať EKG, takže srdce môžete mať naozaj pod výraznou kontrolou. Zároveň si nimi môžete denne sledovať počet krokov, fyzickú aktivitu, v noci vedia sledovať kvalitu vášho spánku. To sú dva veľmi výrazné faktory ovplyvňujúce zdravie srdca! 

Všetko sa zmestí na ruku

Okrem pohybu a dostatočného oddychu je pre zdravie a teda aj pre srdce nesmierne dôležité ako sa stravujete. Nenechajte sa nachytať na reči typu - červené víno je dobré na srdce, prípadne horká čokoláda na cholesterol a podobne. Všetko treba jesť s mierou a strážiť si prijaté kalórie. Aj v tom vám dokážu smart hodinky pomôcť. Možno až tak, že ich z ruky ani nedáte!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor