MENU
zdravy-zivot

Sledujete stav svojho srdca? Prečo začať už v dvadsiatke?

Online,Training,With,Gadgets.,Guy,With,Smart,Watch,Doing,Yoga,
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Sledujete stav svojho srdca? Prečo začať už v dvadsiatke?

Takmer polovica Slovákov a Sloveniek vo vekovej kategórii od 20 až 30 rokov ignoruje príznaky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie ich srdca. Existuje super pomôcka, aby sa to zmenilo.

Viac ako tretina Slovákov sa domnieva, že o srdce sa stačí začať starať až po tridsiatke, štvrtina to necháva na obdobie až po štyridsiatke. Srdcovo-cievne problémy však často začínajú skôr a dá sa to zistiť aj bez toho, aby ste zašli k lekárovi.

Vysoký tlak má aj veľa mladých

Základom je podľa odborníkov zmerať si aspoň raz za pol roka krvný tlak. Podľa prieskumov si za posledný polrok krvný tlak zmeralo 75% dospelých Slovákov, čo nie je najhoršie. Muži sú však v tomto smere výrazne laxnejší, najmä vo veku do 45 rokov. Pritom čím skôr sa zistí, že tlak nie je v poriadku, tým viac možností na jeho zlepšenie existuje. Veď hypertenzia postihuje každého ôsmeho človeka vo veku 20 až 40 rokov. 

Tlak aj EKG pod dennou kontrolou

Krvný tlak by ste si mali merať pravidelne, vždy v rovnakom čase, najlepšie ráno. Ak ešte nemáte doma tlakomer, možno by ste to mohli skúsiť inak. Na trhu sú aj smart hodinky, ktoré okrem tlaku dokážu zaznamenať EKG, takže srdce môžete mať naozaj pod výraznou kontrolou. Zároveň si nimi môžete denne sledovať počet krokov, fyzickú aktivitu, v noci vedia sledovať kvalitu vášho spánku. To sú dva veľmi výrazné faktory ovplyvňujúce zdravie srdca! 

Všetko sa zmestí na ruku

Okrem pohybu a dostatočného oddychu je pre zdravie a teda aj pre srdce nesmierne dôležité ako sa stravujete. Nenechajte sa nachytať na reči typu - červené víno je dobré na srdce, prípadne horká čokoláda na cholesterol a podobne. Všetko treba jesť s mierou a strážiť si prijaté kalórie. Aj v tom vám dokážu smart hodinky pomôcť. Možno až tak, že ich z ruky ani nedáte!

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor