MENU
zdravy-zivot

Slávna choroba: ALS spojila celý svet a priniesla víťazstvo v Oscaroch

Predstaviteľ Hawkinga herec Eddie Redmayne a skutočný Stephen William Hawking.
Zdravý život

Slávna choroba: ALS spojila celý svet a priniesla víťazstvo v Oscaroch

Nedávno zaplavil fenomén tzv. Ice Bucket Challenge celý svet a nevyhol sa ani našim končinám. Mnohí však stále netušia, že vznikol za účelom pomôcť ľuďom s ochorením ALS. S touto chorobou sa spája aj film, ktorý získal ocenenie na tohtoročných Oscaroch.

Herec Eddie Redmayne, ktorý získal Oscara v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe vyhlásil s dojatím: „Tento Oscar patrí všetkým ľuďom, ktorí po celom svete bojujú s ALS (Lou Gehrigovou chorobou). Redmayne zažiaril v životopisnom príbehu vedca Stephena Hawkinga s názvom Teória všetkého (The Theory of Everything).

Stephen William Hawking je slávny a uznávaný fyzik a profesor, ktorý trpí týmto ochorením. ALS mu diagnostikovali, keď mal 21 rokov a hoci väčšina pacientov s týmto ochorením zomrie do 5 rokov, on má už 73! Hroznej chorobe sa nepoddal a stal sa slávnym napriek tomu, že je kompletne imobilný a hovorí len za pomoci počítača.

Slávna choroba: ALS spojila celý svet a priniesla víťazstvo v OscarochSlávna choroba: ALS spojila celý svet a priniesla víťazstvo v Oscaroch

Lou Gehrigova choroba- Amyotrofická laterálna skleróza (ALS)

Amyotrofická laterálna skleróza (ALS) nazývaná aj Lou Gehrigova choroba je degeneratívne ochorenie nervových buniek v mozgu a mieche. Postihuje len motorické neuróny, čiže pacient stráca kontrolu nad vôľou ovládateľnými svalmi. Mozog nakoniec nie je schopný ovládať väčšinu svalov vôbec a pacient zostáva paralyzovaný. Senzorické nervové bunky nie sú poškodené, takže sú zachované psychické a mentálne schopnosti. Ochorenie sa väčšinou prejaví vo veku 30 až 60 rokov. Príčiny vzniku choroby nie sú známe, 5 – 10 percent všetkých prípadov je dedičných, ostatné vznikajú mutáciou špecifického génu. Toto ochorenie získalo pomenovanie po slávnom baseballovom hráčovi New York Yankees, Lou Gehrigovi, ktorému ALS diagnostikovali v roku 1939.

Slávna choroba: ALS spojila celý svet a priniesla víťazstvo v OscarochSlávna choroba: ALS spojila celý svet a priniesla víťazstvo v Oscaroch

Príznaky choroby

  • Zvýšená svalová slabosť, najmä končatín, únava a stuhnutosť svalstva.
  • Ťažkosti pri prehĺtaní, žuvaní, dýchaní a rozprávaní.
  • Zníženie telesnej hmotnosti v dôsledku úbytku svalovej hmoty.
  • Svalové kŕče.

Liečba

Pre ALS neexistuje žiadna známa kauzálna liečba. Dostupné lieky sa zameriavajú predovšetkým na zmiernenie ťažkostí a prevenciu komplikácií. Nádeje sa vkladajú do liečby s pomocou mezenchymálnych kmeňových buniek. Väčšina pacientov zomiera do 5 rokov od objavenia príznakov. Len okolo 20 percent pacientov s touto diagnózou prežíva viac ako 5 rokov. 

Na Slovensku máme na diagnózu ALS odborníka »

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac

Ako často si mám umývať zuby? Môže žuvačka nahradiť čistenie?

Ideálne aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer, pričom treba myslieť na to, že to večerné čistenie je kľúčové. Čo sa týka času, správna doba je tá, počas ktorej si dokážete zuby dôkladne vyčistiť. Niekomu stačia 3 minúty, no niektorí ľudia potrebujú 30 minút. Kontrolórom, by mal byť váš jazyk. Po vyčistení zubov si ním prejdite po všetkých plôškach zubov. Ak budú dokonale hladké, je všetko v poriadku. Žuvačka je výborné riešenie, ale hneď po jedle. Neslúži ako náhrada zubnej kefky, pretože zuby nevyčistí, no zneutralizuje pH v ústach, čo je veľmi dôležité.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor