MENU
zdravy-zivot

Slabosť, únava, zmeny nálad.. Príčinou môže byť nedostatok vitamínu B12

Typickým príznakom nedostatku vitamínu B12 je nadmerná únava.
Zdroj: profimedia.sk

Súvisiace témy

Zdravý život

Slabosť, únava, zmeny nálad.. Príčinou môže byť nedostatok vitamínu B12

Vitamín B12 je vo vode rozpustný vitamín, ktorý má v ľudskom tele dôležité funkcie. Ak organizmu chýba, spôsobuje rôzne zdravotné problémy.

Vitamín B12 je nevyhnutný pre činnosť krvných buniek, metabolizmus bielkovín a zdravú nervovú sústavu. Patrí do kategórie vitamínov skupiny B, ktoré sú si pri vykonávaní funkcií v organizme nápomocné.

Kde sa vitamín B12 nachádza?

Vitamín B12 si naše telo nedokáže vyrobiť, preto je nutné prijímať ho v strave, prípadne vo výživových doplnkoch. Toto sú najlepšie potravinové zdroje:

 • Mäso
 • Vajcia
 • Ryby
 • Celozrnné produkty
 • Mliečne výrobky 

Namiesto doplnkov zvoľte radšej kvalitnú stravu »

Príznaky nedostatku vitamínu B12

 • Pocity slabosti, málo energie, únava
 • Anémia, bledá pokožka
 • Búšenie srdca
 • Tráviace problémy, strata chuti k jedlu
 • Prudké zmeny nálad, depresie
 • Strata pamäti, zmätenosť, demencia

Pokiaľ sa nedostatok vitamínu B12 ignoruje, dôsledky sa môžu prejaviť na celom tele, čo môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu a nervov. Niekedy sa nedostatok vitamínu B12 prehliadne a prejavy sa chybne diagnostikujú ako Alzheimerova choroba, skleróza, bipolárna porucha, autizmus, či dokonca niektoré druhy rakoviny.

Odporúčané denné dávky vitamínu B12

 • Deti od 14 rokov a dospelí – 2,4mg
 • Tehotné ženy – 2,6mg
 • Dojčiace matky – 2,8mg

Aj vitamínmi sa dá predávkovať. Čo všetko vám hrozí si môžete prečítať na www.zena.sk.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor