MENU
zdravy-zivot

Slabá erekcia ničí vzťahy. Vyliečte sa moderne a bezpečne

Slabá erekcia straší milióny mužov na celom svete.
Zdravý život

Slabá erekcia ničí vzťahy. Vyliečte sa moderne a bezpečne

Zase to nevyšlo. Nahodili ste si novú bielizeň, zapálili sviečky a svojho muža roztúžene čakali v posteli. Po niekoľkých pokusoch a dráždivých dotykoch ste to však vzdali.

Chuť aj vzrušenie by boli, „ten dole“ sa však rozhodol protestovať. Že sa to nestalo prvýkrát? Hľadajte riešenie, inak vám hrozia hádky a odcudzenie.

Hanbliví muži

Slabá erekcia straší milióny mužov na celom svete. Ak sa s ňou pasuje aj váš partner, mali by ste čo najskôr zakročiť. Choďte na to pomaly, muži sú na svojho „bojovníka“ veľmi citliví. Hanbia sa a tvrdia, že žiadny problém nemajú. Vraj sú len v strese, šéf im dáva zabrať a potrebujú len trochu voľna. Ak si na dobrý sex s partnerom už ani nepamätáte, pravdepodobne bude problém omnoho vážnejší.
Jeho neriešenie môže skončiť až rozpadom vzťahu. Nielen muži ale aj ich partnerky sú z celej situácie častokrát frustrované. Majú chuť na nežnosti, ale každý ďalší sex končí väčším a väčším trapasom. Slovo prepáč už nestačí, nežnejšie polovičky tlačia mužov k lekárovi.

Erekcia nočnou morou

„Spoznala som vynikajúceho muža. Veľmi ma priťahoval, bol úspešný a správal sa ku mne ako k princeznej. Všetko sa pokazilo, keď došlo k prvým intímnostiam. Už pri dráždení som si všimla, že mu úplne nestvrdol. Mohla som robiť čokoľvek... Nechcela som veriť, že by som ho nepriťahovala. Keď sa to opakovalo, vedela som, koľká bije,“ spomína 31-ročná Adriana na svoj posledný vzťah. Priateľ sa jej neskôr priznal, že bol operovaný a odvtedy sa mu penis dobre neprekrvoval. Keďže mu bolo trápne navštíviť lekára, erekcia sa stala jeho nočnou morou. 

Dochádzala mi trpezlivosť. Prešli sme si miliónkrát, ku ktorému lekárovi pôjde a čo mu povie. Nikdy sa na to neodhodlal. Počas jedného roka, čo sme spolu chodili, sme ani raz nemali sex. Nechcela som naliehať, ale čo je veľa, to je veľa. Dospelo to tak ďaleko, že orgazmus dosiahol, len keď sa dráždil on sám,“ hovorí Adriana, ktorá celú situáciu riešila rozchodom.

Je sex sklamaním? Napravte to

Zlepšiť erekciu možno viacerými spôsobmi. Najznámejšia je modrá tabletka, od ktorej si muži veľa sľubujú. Už menej vnímajú jej mínusy. „Tabletky sú na lekársky predpis a nesmú sa kombinovať s veľkým množstvom liekov. Okrem toho majú mnoho vedľajších účinkov, od bolesti hlavy, cez poruchy trávenia, pokles krvného tlaku až riziko srdcového zlyhania,“ vysvetľuje urológ Karol Veselý z centra liečby porúch erekcie RW Medical.
Okrem toho, pri užívaní tabletiek treba sex plánovať, keďže účinkujú len krátku dobu. Z postele sa stráca spontánnosť a v mužovi stále ostáva pocit neschopnosti.

Pumpa a hormóny

Lepšiu erekciu možno dosiahnuť aj pomocou vákuovej pumpy. Častokrát ju ľudia považujú za erotickú hračku, je však aj pomocníkom pri nedostatočnom prekrvení. Podobne ako tabletky nepôsobí dlhodobo a je nutné ju použiť bezprostredne pred sexom.
Mnohí páni sa pri poruche sexuálnej apetencie dožadujú hormonálnej liečby testosterónom. Pri liečbe treba podstúpiť riadne prehliadky ako vyšetrenie prostaty, PSA a jeho frakcií, celkového a voľného testosterónu. A aby toho nebolo málo, v neposlednom rade je nutné absolvovať vyšetrenie krvného obrazu , pečeňových testov v pravidelných intervaloch.

Injekcia a bolesť

Hrozivo vyzerajúcou, no na druhej strane efektívnou metódou liečby porúch erekcie je aplikácie injekcie obsahujúcej vasoaktívnu látku. „Pacient si túto injekciu sám pichá priamo do penisu. Vpich nie je nijako bolestivý. Pre aplikáciu sa používajú inzulínové injekčné striekačky so zatavenou ihlou.“ informuje MUDr. Karol Veselý. Tu je opäť potrebné sex vopred naplánovať a myslieť na to, že sa jedná o farmakologicky navodenú erekciu s rizikom priapizmu - dlhodobej bolestivej erekcie.

Zabudnite na plánový sex

Technológie však pokročili a tabletky, injekcie či pumpy nie sú jediným riešením slabej erekcie. Do popredia sa dostáva liečba s tajomným názvom LSWT, ktorá na liečbu porúch erekcie využíva metódu lineárnych rázových vĺn. Jej účinok je dlhodobý, nebolí a zaberá na takmer 80 percent.
„Táto metóda vyvoláva novotvorbu ciev a podstatne zlepšuje zásobenie penisu krvou. Výsledkom je dosiahnutie a udržanie kvalitnej erekcie,“ približuje urológ Karol Veselý.

Dobré cievy - dobrá erekcia

„Málokto vie, že väčšina pacientov s erektilnou dysfunkciou má problém s cievami. Tie totiž zásobujú toporivé telesá krvou, sú veľmi jemné a preto ich akékoľvek zúženie vedie k významnému poklesu objemu pritekajúcej krvi do penisu. Tým dôjde ku zhoršeniu kvality alebo dokonca strate erekcie. Zjednodušene povedané, dobré cievy znamenajú dobrú erekciu. Cez ne je totiž penis zásobený krvou.

Rázova vlna

Ako liečba rázovou vlnou prebieha? Muž sa najprv objedná do strediska, kde majú špeciálny prístroj Renova. Nachádza sa dokonca aj na Slovensku. Tam sa poradí s odborníkom, ktorý podrobne posúdi jeho zdravotný stav, aby získal istotu, že LSWT rieši aj jeho problém. Následne stačí absolvovať štyri 15-minútové sedenia. Každý týždeň si pacient naplánuje jedno sedenie  aplikáciu vykonáva lekár.
Je úplne bezbolestné a nehrozia pri ňom nijaké vedľajšie účinky. Počas liečby prístroj vysiela po celej dĺžke penisu vlny, ktoré pôsobia na novotvorbu ciev. Karol Veselý dopĺňa, že táto metóda je vhodná pre mladších aj starších mužov. Jej najväčšou výhodou je však to, že účinkuje dlhodobo.

Oplatí sa vedieť

  • Problém s erekciou má po štyridsiatke až 40 percent mužov, teda skoro každý druhý. U drvivej väčšiny je za tým fyzický problém, či už je to cukrovka, obezita alebo vysoký vek. Iba malému percentu mužov zlyháva erekcia kvôli psychickému problému. Rizikový je najmä stres, ale tiež emočné problémy, ako sú napríklad hádky s partnerom, žiarlivosť či depresie.
  • Slabá erekcia, ktorej príčinou je psychika, sa objavuje najmä u mladších mužov. Podľa lekárov sú najohrozenejší tí medzi 20.-tym a 30.-tym rokom. V takomto prípade treba podstúpiť psychoterapiu alebo zmeniť životný štýl. Odporúča sa prestať piť, fajčiť, viac sa hýbať a takisto viac odpočívať.
  • Problémy s erekciou môžu byť prvým príznakom omnoho vážnejších ochorení. Toto by si mal každý muž uvedomiť a nebáť sa zájsť za odborníkom. Nedostatočná erekcia nikdy neveští nič dobré. Dobrá erekcia je akýmsi „ukazovateľom mužského zdravia“.

Prečítajte si tiež článok o liečbe erekcie na izdravie.sk

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor