MENU
zdravy-zivot

Skvelé proti cukrovke aj na chudnutie: Zemiaky však jedzte iba takto

Zemiaky jedzte ideálne doobeda a neošúpané.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Skvelé proti cukrovke aj na chudnutie: Zemiaky však jedzte iba takto

Zemiaky majú neprávom zlú povesť. Je to takmer superpotravina, treba ich však pripraviť správne. Ako na to?

Zemiaky môžu byť súčasťou diéty vhodnej na chudnutie, ak sa konzumujú zdravým a vyváženým spôsobom. Okrem chudnutia sa ich oplatí jesť každý deň aj pre mnoho iných zdravotných účinkov.

Sú bohaté na živiny ako je draslík, vitamín C, vitamín B6 a vláknina. Tieto živiny zohrávajú dôležitú úlohu pri podpore rôznych telesných funkcií, vrátane funkcie nervov a svalov, zdravia imunitného systému a trávenia.

Draslík je dôležitý pri regulácii krvného tlaku, vitamín B6 zas pre mozog a nervový systém. Zemiaky obsahujú komplexné sacharidy, takže pri striedmej konzumácii poskytujú trvalú energiu a pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.Vďaka obsahu antioxidantov pomôžu znížiť riziko chronických ochorení.

Rezistentný škrob, typ sacharidov, ktorý odoláva tráveniu v žalúdku a v hrubom čreve pôsobí ako prebiotikum, môže podporiť rast prospešných črevných baktérií a prispieť k zdraviu čriev. Navyše majú prirodzene nízky obsah tuku a cholesterolu, preto sú pri zdravej príprave zdravou potravinou pre srdce.

Avšak na to, aby sa konzumácia zemiakov neobrátila proti vám, mali by ste si ich pripravovať určitým spôsobom. Ako? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/9)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor