MENU
zdravy-zivot

Super zimné jedlo proti cholesterolu: Toto jedzte denne, pomôže aj pri chudnutí

Pohánku by ste si mali v zime dopriať každý deň.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Super zimné jedlo proti cholesterolu: Toto jedzte denne, pomôže aj pri chudnutí

Je to slovenská klasika, no takmer zabudnutá. Chuť môže mnohých odradiť, no máme tip, ako to napraviť.

Má množstvo vitamínov B1, minerálov, obzvlášť horčíka a cenných živín vrátane bielkovín, vlákniny, železa, zinku a fosforu. Neobsahuje lepok a na zimu je skrátka perfektná. Preventívne pomôže aj v boji s nachladnutím, epidémiami a nepriaznivým počasím. Nájdete v nej veľa vlákniny, ktorá pomáha udržiavať črevá zdravé. Tak isto pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi a pomáha predchádzať ochoreniam srdca.

Navyše môže pomôcť pri chudnutí a udržaní zdravej hmotnosti. Jej vysoký obsah železa môže pomôcť pri predchádzaní anémie, a obsah fosforu pomáha posilniť vaše zuby a kosti. Okrem toho sa ľahko trávi a môže byť dobrým zdrojom energie.

Mali by ste po nej siahnuť, ak máte cievne problémy, hemoroidy alebo kŕčové žily, tiež pri potrebe pomôcť psychike a pri fyzickej námahe. 

O aký plod ide? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor