MENU
zdravy-zivot

Upečte si jablká so syrom. Jednoduchý recept, ktorým všetkých ohromíte

Pečené jablka so syrom
Zdravý život

Upečte si jablká so syrom. Jednoduchý recept, ktorým všetkých ohromíte

Jedli ste už jablká v slanej podobe? Aj čerstvé sa výborne hodia k šunke a syru. Vôňa a chuť upečených, je však neodolateľná.

Potrebujeme:

  • 4 jablká,
  • 1 menšia biela cibuľa,
  • 60 g masla,
  • 30 g dusenej šunky,
  • 2 cl nasekaných bylín,
  • pár lyžíc bieleho vina,
  • 80 g Nivy,
  • 70 g ementalu,
  • soľ,
  • mleté čierne korenie

Postup
Jablká aj so šupkou umyjeme, osušíme, vršok zrežeme a odložíme si ho. Vnútornú dužinu jabĺk opatrne vyberieme, nakrájame a jadrovníky odstránime. Olúpanú cibuľu nadrobno pokrájame a speníme v panvici na 30 g masla. Pridáme na kúsky nakrájanú šunku, posolíme a orestujeme. Do panvice vložíme nakrájanú dužinu, posekané bylinky, podlejeme pár lyžicami bieleho vína a pár minút dusíme. Odstavíme a necháme vychladnúť. Pridáme kúsky nivy, nahrubo postrúhaný ementál, osolíme, okoreníme a zamiešame. Vydlabané jablká naplníme plnkou a spolu so zrezanými vrškami ich uložíme do zapekacej misy. Zvyšným rozpusteným maslom prelejeme povrch jabĺk, vložíme do vyhriatej rúry a pri teplote 180 stupňov Celzia zapečieme.         

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor