MENU
zdravy-zivot

Neviete schudnúť? Možno si upchávate orgán, ktorý by ste nepodozrievali

Viac ako priveľa kalórií môže pri priberaní zohrávať rolu iná vec.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Neviete schudnúť? Možno si upchávate orgán, ktorý by ste nepodozrievali

Nie vždy je priberanie výsledkom nadpríjmu stravy. V organizme môže haprovať mechanizmus, o ktorom ste možno ešte nepočuli.

Chrbtica imunitného systému zodpovedá za mnoho funkcií v tele. Ak sedíte celý deň na zadku, je to jeden z dôvodov, prečo nevládze. Aj keď sa o nej niekedy hovorí ako o chudobnej príbuznej krvi môže byť dôvod, že priberáte aj „z vody“ – alebo lepšie povedané „do“ vody.

Tento systém je sieť tkanív a orgánov, ktorá pomáha telu zbaviť sa toxínov, bunkového odpadu a ďalšieho nežiaduceho materiálu. „Jeho prvoradou funkciou je transportovať tekutinu, ktorá obsahuje biele krvinky, bunky bojujúce s infekciami naprieč telom. Pomáha odvádzať aj prebytočnú tekutinu z telesných tkanív. Uľahčuje vstrebávanie tukov a v tuku rozpustných živín v tráviacom trakte,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Štěpánka Kutišová.

O akom systéme je reč? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor