MENU
zdravy-zivot

Neviete schudnúť? Možno si upchávate orgán, ktorý by ste nepodozrievali

Viac ako priveľa kalórií môže pri priberaní zohrávať rolu iná vec.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Neviete schudnúť? Možno si upchávate orgán, ktorý by ste nepodozrievali

Nie vždy je priberanie výsledkom nadpríjmu stravy. V organizme môže haprovať mechanizmus, o ktorom ste možno ešte nepočuli.

Chrbtica imunitného systému zodpovedá za mnoho funkcií v tele. Ak sedíte celý deň na zadku, je to jeden z dôvodov, prečo nevládze. Aj keď sa o nej niekedy hovorí ako o chudobnej príbuznej krvi môže byť dôvod, že priberáte aj „z vody“ – alebo lepšie povedané „do“ vody.

Tento systém je sieť tkanív a orgánov, ktorá pomáha telu zbaviť sa toxínov, bunkového odpadu a ďalšieho nežiaduceho materiálu. „Jeho prvoradou funkciou je transportovať tekutinu, ktorá obsahuje biele krvinky, bunky bojujúce s infekciami naprieč telom. Pomáha odvádzať aj prebytočnú tekutinu z telesných tkanív. Uľahčuje vstrebávanie tukov a v tuku rozpustných živín v tráviacom trakte,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Štěpánka Kutišová.

O akom systéme je reč? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor