MENU
zdravy-zivot

Skryté spúšťače tenznej bolesti hlavy. Čo na ňu pomôže viac ako tabletky?

Nie každá bolesť hlavy je migréna. Väčšinou len potrebujete pokoj.
Zdravý život

Skryté spúšťače tenznej bolesti hlavy. Čo na ňu pomôže viac ako tabletky?

Každá silnejšia bolesť hlavy nie je migréna. Hoci na ňu zvyknete zvaliť každý tlak v hlave, kým migréna trápi dvoch z desiatich ľudí, až u deväťdesiat percent boľavých je to tieseň iného pôvodu.

Na rozdiel od migrény nepulzuje, nezhorší sa fyzickou činnosťou, ani vás nenúti vracať. Ale v mnohom sú si podobné. „Tenzná bolesť hlavy je obojstranná, tupá, tlaková a zvieravá. Má miernu až strednú intenzitu,“ popisuje MUDr. Ingrid Niedermayerová z neurologickej ambulancie v Brne typické prejavy, ktoré vytrvajú pol hodinu i celý týždeň. Len výnimočne bolí v zátylku alebo v oblasti čela.

V niektorých prípadoch sa nedajú dobre odlíšiť. Aj pri tenznej bolesti hlavy môže byť mierna nevoľnosť, precitlivelosť na zvuky a svetlo. Dokonca sa oba typy môžu vyskytovať súčasne,“ uvádza na pravú mieru neurologička. Ak vás hlava z tenzie bolí aspoň tri mesiace po pätnásť dní a viac, máte do činenia s chronickou formou. Tá je oproti jednorazovým útokom oveľa častejšia a vážnejšia. Koľko starostí na krku nosíte?

Vybuchnete?

Pocit tlaku a zvierania opaska, ako by vám lebka mala každú chvíľu explodovať, môže byť nielen fyzický. Trvalá únava, úzkosť, depresia, horšie zaspávanie, podráždenosť a neschopnosť koncentrácie idú často ruka v ruke. „Spúšťacím mechanizmom môže by stres, opakované konflikty, dokonca i očakávané konflikty,“ ozrejmuje neurológ docent MUDr. Otakar Keller, CSc. aj spojitosť s názvom tenzná. Asi u polovice chorých sa totiž zistilo neprimerané stiahnutie šijových svalov.

Napätie svalov môže byť príčinou bolesti pre ich preťaženie alebo len zvláštnou motorickou reakciou na bolesť,“ mieni lekár, že najmä v oblasti priamych a šikmých svalov hlavy sú časté spúšťacie zóny bolesti. Nevhodná poloha za počítačom plus psychická záťaž spôsobí podráždenie nervov a vám na krku neúnosné závažie.

Spúšťacím mechanizmom môže by stres, opakované konflikty, dokonca i očakávané konflikty.
 

Smutná bolesť

Okrem napätia v živote či v práci vás môže hlava bolieť aj vinou hormónov. U ľudí s tenznou bolesťou vedci vysledovali nižšiu hladinu serotonínu, prenášača dobrej nálady. Napokon depresie a úzkosti sú častými sprievodnými javmi záchvatov. Zistilo sa tiež, že majú v tele viac GABA, kyseliny gama-aminobutánovej, látky zodpovednej za reguláciu napätia vo svaloch. Naopak horčíka v slinách a sére, najmä počas akútneho útoku, koluje príliš málo.

Ďalšiu možnú príčinu odhalili v žilách. Tom Wallash z Headache Center v Berlíne so spolupracovníkmi už dávnejšie zistil zvýšený prietok v krčnici u sedemdesiatich piatich percentách svojich pacientov, v krčných žilách u polovice. Podľa neho teda k tenzii môžu viesť odchýlky v cievach, no jeho závery sa medzi odborníkmi považujú za kontroverzné.

Na vyšetrenie

Ak vám v hlave tlačí raz do roka alebo sporadicky, vyriešite to bežnými analgetikami z lekárne. Ak sa však záchvaty vracajú, skôr ako začnete čokoľvek užívať, mal by vás vidieť lekár. Iba ten môže vylúčiť vážne príčiny a ušiť liečbu práve na vašu bolesť. V rámci anamnézy ho budú zaujímať predošlé zranenia, vaše zamestanie a samozrejme priebeh, intenzita a frekvencia bolestí. Po negatívnom neurologickom vyšetrení vám môže pre konečené potvrdenie diagnózy odporučiť ešte odber krvi, vyšetrenie očí, ušno-krčno-nosné, ortopedické, stomatologické, tiež psychologické. Ak je to potrebné, aj cétečko či magnetickú rezonanciu.

Chce pokoj!

Pokiaľ je vo veci naozaj tenzná bolesť, máte viacero možností. V akútnom záchvate doktorka Niedermayerová predpisuje analgetiká s kyselinou acetylsalicylovou, paracetamol, nesteroidné antireumatiká či myorelaxanciá na uvoľnenie spaziem šijových svalov. Tiež anxiolytiká a prípadne i obstreky bolestivých miest. Najlepšie však spravíte, ak sa bolesť budete snažiť odstrániť preventívne skôr, ako príde. „Názory na profylaktickú liečbu nie sú jednotné. Najčastejšie sa odporúča nasadenie tricyklického antidepresíva amitriptylínu. Ďalšou možnosťou je podávať magnézium. Liečbu však vždy dopĺňame neliekovými metódami - relaxáciou, psychoterapiou a cvičením k uvoľneniu šijového svalstva,“ apeluje neurologička na to, že vaša hlava potrebuje najviac zo všetkého pokoj.

Boľavý paradox

S liekmi to rozhodne nepreháňajte. Dodržiavajte dávku podľa odporúčania lekára alebo aspoň v príbalovom letáku. Inak k bolesti hlavy paradoxne prispejete ešte viac. „Pri spotrebe analgetík väčšej ako pätnásť dní v mesiaci hrozí liekovo navodená bolesť hlavy,“ vystríha doktorka Niedermayerová pred „rebound“ bolesťou hlavy. Môžu za ňu hrste „pain killerov“ s kyselinou acetylsalicylovou, kofeínom, ibuprofenom, tiež hypnotiká i barbituráty. Bolesť ich vinou riskujete najčastejšie s chronickou migrénou, ale aj pri tenznej bolesti hlavy. Po zhltnutí pilulky sa vám síce na chvíľu uľaví, no po pár hodinách to príde znova. Zistilo sa, že minimálne u polovice ľudí za denné bolesti hlavy môžu práve voľne predajné analgetiká. Čím viac hlava bolí, tým viac liekov jete. A vstupujete do zúfalého začarovaného kruhu.

Ako z neho von? Jediná možnosť je lieky vysadiť pod kontrolou lekára. Neurologička Niedermayerová zvažuje buď postupné znižovanie dávky s dočasnou náhradou, alebo vysadiť ich náhle s prechodným liekom. „Pacienta poučím, že nemá užívať akútnu liečbu na miernu bolesť, len na silnú. Lekár musí stanoviť výšku, dávku a frekvenciu. Na sledovanie účinku je výhodné zapisovať si spotrebu liekov do záchvatového kalendára,“ radí odborníčka.

Bežné analgetiká nejedzte v dávke väčšej ako jeden a pol gramu denne a to maximálne päť dní v týždni. Jednozložkové analegetiká užívajte menej ako pätnásť dní v mesiaci a kombinované menej ako desať dní.

Máte tenznú bolesť?

  • Kde bolí? obojstranne, najmä v spánkoch, záhlaví, šiji, krčných svaloch
  • Ako bolí? mierne až stredne, tupo, zvieravo, pocit tlaku
  • Kedy bolí? najviac popoludní a večer, občas v noci
  • Koľko bolí? 30 minút až 7 dní
  • Prečo bolí? stres, konflikty, napätie krčných svalov
  • Ako sa jej zbaviť? analgetiká, antireumatiká, myorelaxanciá, obstreky, relaxácia, cvičenie

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor