MENU
zdravy-zivot

Nenápadná choroba so zákerným koncom: Neprehliadnite VČAS dôležitý signál

Chronic,Back,Pain.,Adult,Woman,Is,Holding,Her,Lower,Back,

Súvisiace témy

Zdravý život

Nenápadná choroba so zákerným koncom: Neprehliadnite VČAS dôležitý signál

Zakráda sa potichu, no isto. Ako každé ochorenie, aj pri tomto je dobré vedieť, ako mu predísť.

Každé tri sekundy si na svete niekto zlomí nohu. A to len z tých, ktorí trpia zákernou chorobou. Zo všetkých ľudí, ktorí ju majú, sa diagnostikuje len niekoľkým a len málokto sa na ňu lieči. O akej chorobe je reč? 

Zažratá do kosti

Osteoporóza je ochorenie látkovej premeny kostného tkaniva, čo sa prejavuje ubúdaním kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. To potom vedie k oslabeniu pevnosti a zvýšenej lámavosti. Zjednodušene, kosti rednú.

Je to najzávažnejšie ochorenie pohybového aparátu. Zvykne sa jej hovoriť aj epidémia tretieho tisícročia. Hoci si ho mnohí spájajú s vekom, ide o metabolické ochorenie. Pri osteoporóze dochádza k tichej a pozvoľnej strate kostného tkaniva počas niekoľkých rokov a často aj bez akýchkoľvek príznakov.

Osteoporózou môžete trpieť, žiť svoj bezstarostný život a prísť na to, až keď je už v pokročilom štádiu a spôsobuje vážne problémy. Rizikovým faktorom je predčasná menopauza, vynechávanie menštruácie, ktoré trvá dlhšie ako rok, závažná porucha funkcie pohlavných žliaz, užívanie glukokortikoidov, porucha tvorby parathormónu, poruchy trávenia, Cushingov syndróm, anorexia, stavy po transplantácii, chronické ochorenie obličiek či pečene, kyfóza hrudníka, zmenšovanie sa. Väčšia šanca, že osteoporózou budete trpieť, je aj vtedy, ak ju mala vaša mama.

Rizikové faktory:

● vek nad 65 rokov

● menopauza

● konzumácia alkoholu

BMI nižšie ako 19

● pravidelné fajčenie

● opakované zlomeniny v rodine

● nedostatok pohybovej aktivity

● vegánstvo a vegetariánstvo

● intolerancia laktózy

● nadmerná konzumácia soli

● nadmerná konzumácia kofeínu

● emocionálny stres

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor