MENU
zdravy-zivot

Skrotiť cukrovku bez liekov? Spravte hlavne tieto dve veci, radí lekár

Midsection,Of,Woman,Using,Lancelet,On,Finger
Zdravý život

Skrotiť cukrovku bez liekov? Spravte hlavne tieto dve veci, radí lekár

Ak diabetes nezdedíte, telo inak nemá dôvod robiť vám problémy s cukrom. Aj táto choroba sa však často začína v hlave.

Odborníci predpokladajú, že po pandémii sa počet trpiacich s týmto ochorením môže zvýšiť. Prečo? Spomeňte si, ako ste večery trávili vy. Tu koláčik, tu donáška, tu pohárik vína. Ak ste počas korony potrebovali upokojovať nervy viac, ako bolo u vás zvykom, mali by ste si dať čím skôr dať zmerať cukor v krvi. A to aj ak sa vám podarilo zostať relatívne štíhli a športovať.

Merajte cukor:

Ideálna hodnota:

  • medzi 3,3 až 5,6 mmol/l

Prediabetes:

  • 5,56 až 6,94 mmol/l

Cukrovka:

  • nad 7 mmol/l, musí byť nameraná opakovane

Mierna hyperglykémia:

  • 6-7 mmol/l nalačno,
  • 7,8 – 11,1 mmol/l po jedle

Vysoká hyperglykémia:

  • nad 7 mmol/l nalačno, nad
  • 11,1 mmol/l po jedle

Prečo je cukrovka nebezpečná?

Cukrovka je chronické metabolické ochorenie. „Kľúčovým znakom je vysoká hladina cukru v krvi. Pri cukrovke prvého typu organizmus napáda bunky ostrovčekov pankreasu, ktoré tvoria inzulín. Telu tak vlastný inzulín chýba. Pri druhom type sa bunky tvoriace inzulín nadmerným energetickým príjmom postupne vyčerpávajú. Pravidelným nálezom je obezita alebo nadváha, chronický zápal a necitlivosť na inzulín,“ objasňuje docent Emil Martinka z diabetologickej ambulancie v Ľubochni.

Práve najčastejší druhý typ sa prihlási nenápadne. Glykémia stúpa pomaly a dlho necítite žiadne ťažkosti,“ vysvetľuje diabetológ Emil Martinka, že práve v tom je tento typ cukrovky veľmi zradný.

Máte príznaky cukrovky? Skontrolujte ich zoznam - pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor