MENU
zdravy-zivot

Skrotiť cukrovku bez liekov? Spravte hlavne tieto dve veci, radí lekár

Midsection,Of,Woman,Using,Lancelet,On,Finger
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Skrotiť cukrovku bez liekov? Spravte hlavne tieto dve veci, radí lekár

Ak diabetes nezdedíte, telo inak nemá dôvod robiť vám problémy s cukrom. Aj táto choroba sa však často začína v hlave.

Odborníci predpokladajú, že po pandémii sa počet trpiacich s týmto ochorením môže zvýšiť. Prečo? Spomeňte si, ako ste večery trávili vy. Tu koláčik, tu donáška, tu pohárik vína. Ak ste počas korony potrebovali upokojovať nervy viac, ako bolo u vás zvykom, mali by ste si dať čím skôr dať zmerať cukor v krvi. A to aj ak sa vám podarilo zostať relatívne štíhli a športovať.

Merajte cukor:

Ideálna hodnota:

  • medzi 3,3 až 5,6 mmol/l

Prediabetes:

  • 5,56 až 6,94 mmol/l

Cukrovka:

  • nad 7 mmol/l, musí byť nameraná opakovane

Mierna hyperglykémia:

  • 6-7 mmol/l nalačno,
  • 7,8 – 11,1 mmol/l po jedle

Vysoká hyperglykémia:

  • nad 7 mmol/l nalačno, nad
  • 11,1 mmol/l po jedle

Prečo je cukrovka nebezpečná?

Cukrovka je chronické metabolické ochorenie. „Kľúčovým znakom je vysoká hladina cukru v krvi. Pri cukrovke prvého typu organizmus napáda bunky ostrovčekov pankreasu, ktoré tvoria inzulín. Telu tak vlastný inzulín chýba. Pri druhom type sa bunky tvoriace inzulín nadmerným energetickým príjmom postupne vyčerpávajú. Pravidelným nálezom je obezita alebo nadváha, chronický zápal a necitlivosť na inzulín,“ objasňuje docent Emil Martinka z diabetologickej ambulancie v Ľubochni.

Práve najčastejší druhý typ sa prihlási nenápadne. Glykémia stúpa pomaly a dlho necítite žiadne ťažkosti,“ vysvetľuje diabetológ Emil Martinka, že práve v tom je tento typ cukrovky veľmi zradný.

Máte príznaky cukrovky? Skontrolujte ich zoznam - pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor