ČO ZBIERAŤ?
Odtŕhajte kopijovité listy. Sušte ich v tenkých vrstvách, v tieni a vzdušnej miestnosti, lebo sa ľahko zaparí. Po vysušení ho vložte do papierových škatúľ alebo vreciek.
PREČO HO MAŤ?
Ničia vás časté choroby dýchacích ciest, kašeľ a zahlienené priedušky aj pľúca? Do hrnčeka nasypte dve čajové lyžičky rozmrvených zeliniek, zalejte ich tromi decilitrami vriacej vody a nechajte dvadsať minút postáť. Čaj pite tri- až štyrikrát denne a po miernom ochladení si ho smiete aj prisladiť medom.
Skorocel zlepší aj trávenie, ak na prípravu nápoja použijete tri čajové lyžičky byliniek a tri decilitre vriacej vody. Čaj nechajte lúhovať od dvadsať do štyridsať minút, nepridávajte sladidlo a pochlipkávajte ho vlažný i päťkrát denne. Porazí zápalové ochorenia žalúdka aj čriev, pôsobí totiž protizápalovo a antibakteriálne. Zacelí aj žalúdočné či dvanástnikové vredy, ale pri nich takisto ako pri zápale žalúdočnej sliznice ho nestačí len piť. Po dopití si ľahnite na chrbát a počas pätnástich minút sa otáčajte postupne najprv na jeden bok, potom na brucho, na druhý bok a nakoniec sa vráťte do polohy na chrbte. Len tak čaj prepláchne celú žalúdočnú sliznicu a nielen jej spodnú časť.
SKOROCELOVÁ KAŠA
Na zápalové a vredové ochorenia žalúdka a čriev zaberá aj špeciálna zmes pripravená z päťdesiatich gramov listov skorocelu, nátržníka, orecha a vňate repíka. Všetky zložky dôkladne rozmrvte, zmiešajte a čaj si uvarte z jednej polievkovej lyžice bylín, zaliatej tromi decilitrami vriacej vody. Nechajte ho dvadsať až štyridsať minút lúhovať a nesladený pite tri- až štyrikrát denne. Nepopíjajte ho horúci! Po dopití si ľahnite na chrbát a znovu sa obracajte zboka na bok.
Pri trampotách s trávením pomôže aj konzumácia čerstvých umytých skorocelových listov. Trochu ich rozklepte vareškou na kašu, zjedzte ju a zapite. Skorocel už v žalúdku a črevách svoju prácu urobí.
AJ ZVONKA
Skorocel lieči aj rany, modriny, vredy a kožné zápaly. Obklad si pripravte takto: Suché bylinky rozmrvte na prášok, zalejte ich malým množstvom vriacej vody, aby vám vznikla kašička. Rozotrite ju na mikroténové vrecúško, priložte na postihnuté miesto a upevnite obväzom. Obklady vymieňajte dva-, trikrát denne. Na mikroténové vrecúško môžete poukladať aj čerstvé pomliaždené skorocelové lístky.