MENU
zdravy-zivot

Do škôlky budú naďalej prijímať aj nezaočkovaných. Máme sa obávať?

Ilustračná foto
Zdravý život

Do škôlky budú naďalej prijímať aj nezaočkovaných. Máme sa obávať?

Ani v januári 2020 sa situácia nezmení a do škôlky príjmu aj deti, ktorých rodičia sa rozhodli neočkovať ich.

Do predškolského zariadenia bude od začiatku budúceho roka naďalej možné prijať aj dieťa, ktoré sa nepodrobilo povinnému pravidelnému očkovaniu. Parlament totiž neschválil návrh novely zákona o ochrane a podpore verejného zdravia. Kolektívne zariadenie podľa rezortu zdravotníctva vytvára podmienky uľahčujúce zavlečenie a šírenie nákazy.

Pôvodcovia nákazy pre iné deti

„Neočkované deti v kolektíve môžu byť prameňom pôvodcu nákazy pre iné deti, ktoré nemôžu byť očkované pre kontraindikáciu, alebo sú neimúnne pre neschopnosť organizmu vytvoriť si ochranu,“ zdôvodňoval rezort zdravotníctva. Nepodrobenie sa povinnému pravidelnému očkovaniu sa už nemalo posudzovať ako priestupok.

Je brať do škôlky len očkované deti naozaj dobrý nápad? Toto si o tom myslia pediatričky

Podľa očkovacieho kalendára má dieťa do šesť rokov veku absolvovať očkovania proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hepatitíde B, detskej obrne, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, invazívnym hemofilovým nákazám, ako aj očkovanie takzvanou MMR vakcínou, ktorá je trojzložková a deti chráni proti osýpkam, mumpsu a ružienke.

Čo sa stane, ak odmietnete očkovanie 

Podľa platného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia umožňuje v prípade odmietnutia povinného očkovania uložiť zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva pokutu rodičom za to, že ich dieťa nedali povinne zaočkovať. V praxi sa ale toto opatrenie ukázalo ako nedostačujúce. 

Čítajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mútny moč synčeka poškodil nočník. Je to okej?

V bežnom stave je moč číry a má zlatožltú farbu. A to aj vďaka farbivu zvanému urochróm. Môže sa zakaliť po určitých jedlách, zelenine, nápojoch, alebo účinkom niektorých špecifických liekov. Tmavšia farba avizuje potrebu pridať tekutiny. Moč zafarbia aj bielkoviny, hnis, krv alebo dokonca výkaly. Niekedy aj bez toho, aby išlo o príznak vážneho ochorenia - napríklad pri horúčke, prehriatí alebo podchladení organizmu, pri nadmernej fyzickej námahe. Farba moču býva ráno tmavšia, lebo sa v močovom mechúre koncentruje z celej noci. Biele sfarbenie či  „ako mlieko“ niekedy spôsobí prítomnosť veľkého množstva istých minerálov, ako vápnika či fosforu alebo bielkovín. Odporúčam navštíviť obvodného pediatra, ktorý moč vyšetrí.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia