MENU
zdravy-zivot

Drapsla vás chrípka? Bylinkárka radí tento 10-minútový recept

Recept na čaj od bylinkárky vás postaví na nohy.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Drapsla vás chrípka? Bylinkárka radí tento 10-minútový recept

Oplatí sa mať doma zásobu byliniek, kombinácia týchto siedmich vám pomôže zahnať virózu.

Trápia vás príznaky chrípky, alebo ste sa z nej ledva vyhrabali a nemáte chuť na ďalšie kolo? Skúste recept bylinkárky na skvelý čajík zo Záhradkára, ktorý virózy pomôže odohnať. 

Čaj môžete piť ako prevenciu raz denne 14 dní, potom si dajte týždňovú prestávku a znova zopakujte. Ak už máte chrípku, čaj pite až do vyliečenia," radí bylinkárka Anka Kopáčová z Vrbového.

Anna Kopáčová nedá dopustiť na čaje z liečivých rastlín.Anna Kopáčová nedá dopustiť na čaje z liečivých rastlín.
Anna Kopáčová nedá dopustiť na čaje z liečivých rastlín.
Zdroj: archív respondentov

Na čaj proti chrípke  a na zmiernenie príznakov chrípky spôsobenej koronavírusom potrebujete:

  • 20 g podbeľa liečivého (sušeného kvetu)
  • 20 g pľúcnika lekárskeho (sušenej  kvitnúcej vňate)
  • 20 g túžobníka brestového (sušenej kvitnúcej vňate)
  • 20 g bazy čiernej (sušeného kvetu)
  • 20 g medovky lekárske (sušenej vňate)
  • 10 g psí jazyk lekársky (sušenej kvitnúcej vňate)
  • 10 g pamajoránu obyčajného (sušenej kvitnúcej vňate)

Postup:

Bylinky zmiešajte, použite 1 lyžicu zmesy na 1 šálku vriacej vody, ktorú nechajte lúhovať 10 minút. Hotovo. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor