MENU
zdravy-zivot

Škodlivý chronický stres: Neuveríte, čo všetko s vami robí

Dlhodobý stres a neschopnosť spracovať ho, vedie k zdravotným problémom.
Zdravý život

Škodlivý chronický stres: Neuveríte, čo všetko s vami robí

Každý deň stojíte hodinu v rannej zápche alebo čakáte niekoľko hodín u lekára? Počuli ste, že sa vo vašej práci bude prepúšťať, neznášate šéfa a vaši susedia neustále o polnoci perú?

Stresová reakcia dáva zmysel. Umožňuje čeliť udalostiam, ktoré si vyžadujú zvýšené vnímanie a schopnosti. Ukrývate sa pred búrkou a začujete praskať konár. Príval adrenalínu vám umožní uniknúť oveľa rýchlejšie, než sa zvyčajne pohybujete. Stresové hormóny, ktoré sa vám vylúčili do krvného obehu, sa stretli so skvelou fyzickou reakciou. 

Nie je stres ako stres

Ale očividné nebezpečenstvo nie je jediný faktor vyvolávajúci stresovú reakciu. Môže ju vyvolať akákoľvek situácia, ktorú vnímate ako problém alebo ohrozenie svojho blaha, a to najmä v prípade, ak nemáte dostatok schopnosti vyrovnať sa s ňou. Vtedy nastáva problém. Telo nerozlišuje medzi udalosťami ohrozujúcimi život a každodennými stresovými situáciami. 

Stuhnuté plecia i krk

Pri hneve alebo úzkosti, vyvolaných menej vážnymi zdrojmi stresu, napríklad výpadkom počítača alebo dopravnou zápchou, nedochádza k rýchlemu fyzickému uvoľneniu a počas dňa sa tieto negatívne pocity kopia. Navyše sa pridá predvídanie možných problémov, napríklad začujete klebety, že vás prepustia, alebo dlho čakáte na výsledky lekárskych testov. Podvedome očakávate výpoveď alebo sa bojíte výsledkov testov a to spustí ďalší cyklus fyziologických symptómov ako zovretá čeľusť, stuhnutý krk a plecia a úzkosť.

Prečítajte si: Máte vyše 40 a pracujete nad 25 hodín týždenne? Vedci prišli s varovaním!

Keď neviete stres spracovať

Ak opakovane prežívate stresovú reakciu alebo nepominuli negatívne pocity z hroznej traumy, vaša stresová reakcia je nezdravá. Dostavuje sa totiž skôr alebo častejšie, než je zvyčajné, a zvyšuje záťaž, ktorú musíte spracovať. Dlhodobý stres a neschopnosť spracovať ho, vedie k zdravotným problémom. Ukážkovým príkladom je vysoký krvný tlak, alebo hypertenzia, hlavný rizikový faktor ischemickej choroby srdca, oslabenie imunitného systému, čo zvyšuje náchylnosť na prechladnutia a iné bežné ochorenia. 

Vyskúšajte! Rituál zdravia na každý deň: Postačí 30 sekúnd a pocítite uvoľnenie!

Čo všetko zhoršuje alebo vyvoláva chronický stres?

- alergické kožné reakcie
- artritídu
- bolesť akéhokoľvek druhu, vrátane bolesti chrbta, bolesti hlavy, brucha, bolesti svalov, kĺbov, pooperačnej bolesti a chronickej bolesti spôsobenej mnohými príčinami
- cukrovku
- depresiu
- infekčné choroby, ako prechladnutie alebo herpes
- kašeľ
- neplodnosť
- nervozitu
- nespavosť a s ňou spojenú únavu
- nevoľnosť a vracanie v tehotenstve
- ochorenie ďasien
- pálenie záhy
- parkinsonova choroba
- pomalé hojenie rán
- pooperačné opuchy
- premenštruačný syndróm (PMS)
- príznaky menopauzy
- príznaky rakoviny a vedľajšie účinky jej liečby
- syndróm dráždivého čreva
- úzkosť
- vredy
- vysoký krvný tlak
- zápchu
- závraty


Februárové číslo časopisu Zdravie vychádza už po piatykrát v limitovanej edícii s knihou. Tentokrát sa dozviete všetko o zdravom zvládaní stresu. Zistite, ako vám v boji so stresom pomôže obyčajné pero a papier. Zdravie s publikáciou z exkluzívnej série Harvardovej lekárskej školy nájdete vo vybraných stánkoch v predaji od 19. januára! 

Škodlivý chronický stres: Neuveríte, čo všetko s vami robíŠkodlivý chronický stres: Neuveríte, čo všetko s vami robí

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac

Po očkovaní som si nahmatala dvojcentimetrovú uzlinu a bolí. Je to normálne?

Zväčšenie uzlín v podpazuší na strane očkovania je pomerne častá vedľajšia príhoda, ktorá sa najčastejšie vyskytuje po tretej dávke. Je to prejav aktivácie imunitného systému. Zvýšené biele krvinky ako aj sedimentácia môžu byť prechodne zaznamenané po očkovaní v rámci aktivácie imunitného systému a úvodnej zápalovej odpovede. Postupne sa to upraví. Uzlina sa zmenší a prestane bolieť. Lokálne si na ňu môžete aplikovať protizápalový krém napríklad s obsahom ibuprofenu. Nič iné špeciálne robiť netreba. Niektorí lekári odporúčajú enzýmovú terapiu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor