MENU
Zdravý život

Jednorazové rukavice môžu vyvolať vážny zápal. Ohlási ho tento príznak

Po operácii 

Ako prebieha vyšetrenie?Ako prebieha vyšetrenie?
Zdroj: Shutterstock

Alergia na latex je častou príčinou chorôb z povolania. Okrem zdravotníkov a zamestnancov kaučukového priemyslu patria dorizikovej skupiny pacienti s opakovanými operáciami, ale aj tí, ktorí sú vzhľadom na svoje postihnutie nútení často používať kaučukové pomôcky, ako katétre, cievky, kanyly, bedrové pásy a podobne. Táto alergia sa často objavuje napríklad u pacientov na dialýze, ale aj po gynekologických vyšetreniach, je tiež rizikovým faktorom pri pôrode, anestézii a chirurgických výkonoch.

Objavili sa u vás príznaky tejto nie veľmi príjemnej alergie? Vyhľadajte odborníka, ktorý vám urobí kožný vpichový test či krvné odbery. Z nich zistí, či máte v krvi protilátky proti latexovým alergénom. Najdôležitejšie je vyhýbať sa kontaktu s akoukoľvek gumou. Pri liečbe vám môže lekár predpísať antihistaminiká, prípadne liečiť alergickú nádchu a bronchiálnu astmu. U ľudí, ktorí prekonali anafylaktický šok, je nutné bezlatexové prostredie a v nevyhnutnom prípade aj zmena pracovného miesta – profesie.

Problémy z kondómu

Po kontakte sliznice s kondómom môže dôjsť k vzniku vyrážky, ktorá sa objaví po pohlavnom styku na prirodzení. Ďalším príznakom môže byť nepekne vyzerajúci ekzém, nepríjemné svrbenie v pošve, svrbivý výtok a podobne. Dnes už sú pre alergikov k dispozícii aj bezlatexové kondómy.

Zmeňte rukavice 

Pre bezproblémovú domácnosť!Pre bezproblémovú domácnosť!
Zdroj: Shutterstock

Máte alergiu na latex? Vymeňte typ ochranných rukavíc. Na výber máte vinylové či nitrilové.

  • Vinyl je syntetický materiál známy ako PVC – polyvinylchlorid. Medzi výhody vinylových rukavíc patrí ich hladký povrch. Sú však menej pružné a menej odolné proti pretrhnutiu ako latexové alebo nitrilové rukavice.
  • Nitril je syntetický materiál na báze minerálnych olejov. Hlavnou výhodou nitrilu je, že nespôsobuje žiadne alergické reakcie. Nitril má oveľa väčšiu odolnosť proti väčšine chemikálií ako latex. Pružnosť nitrilu je mierne nižšia ako latexu, ale je odolnejší proti pretrhnutiu.
SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor