MENU
zdravy-zivot

Jednorazové rukavice môžu vyvolať vážny zápal. Ohlási ho tento príznak

Older,Woman,Pushing,A,Shopping,Trolley,Outside,Supermarket,Wearing,Blue
Zdravý život

Jednorazové rukavice môžu vyvolať vážny zápal. Ohlási ho tento príznak

Ste už „alergickí“ na nosenie rúšok? Dajte si pozor, aby sa alergia z ochranných pomôcok neprejavila skôr na vašich rukách.

Alergickí dnes už nemusíte byť len na prach, peľ či orechy, ale aj gumu, presnejšie latex. S týmto typom alergie sa najčastejšie stretávajú ľudia pracujúci v zdravotníctve a opatrovateľských službách. Je to spôsobené tým, že veľmi často používajú jednorazové gumené rukavice.  V 80. a 90. rokoch bol latex dominantným alergénom. Počet ľudí trpiacich touto alergiou každoročne rapídne stúpal. Dnes ich môže byť pre častejšie nosenie ochranných rukavíc ešte viac.

Má mnoho podôb

Vyhnúť sa latexu, nemusí byť vôbec jednoduché. Obklopuje nás čoraz viac výrobkov z neho. Stretnúť sa s ním môžete v 40 000 rôznych podobách: gumové rukavice, kúpacie čiapky, latexové farby, detské cumlíky, gumené hračky a lopty, žuvačky, matrace, koberce, pneumatiky, latexové textílie, topánky, opasky či antikoncepcia.

Pokazí cumlík dojčenie? V akom veku už nie?Pokazí cumlík dojčenie? V akom veku už nie?
Zdroj: Shutterstock

Čo je prírodný latex

Latex je mliečna miazga, ktorá sa získava zo stromu kaučukovníka. Rovnako ako mnohé iné prírodné produkty aj kaučuk obsahuje bielkoviny a niektoré sú významné alergény. Kontakt s nimi môže u citlivých ľudí po čase vyvolať alergickú reakciu. Tá vzniká postupne a neobjaví sa hneď po prvom kontakte s kaučukovou gumou. Naše telo si vytvorí najprv protilátky a imunitný systém sa stane precitliveným na latexové bielkoviny. Pri opakovanom kontakte sa protilátky naviažu na alergény, uvoľní sa histamín a vyvolá alergickú reakciu.

Ako sa prejaví?

Alergény sa môžu dostať do tela kontaktom so sliznicou, s kožou alebo vdýchnutím. Cez sliznice v ústnej dutine, ak používate zubné protézy, urogenitálnym traktom počas vyšetrenia u gynekológa, zavedením močových katétrov alebo z kondómu. Prejaviť sa to môže ekzémom, zápalom pošvy alebo zápalom v ústnej dutine.

Odhaduje sa, že až 70 % detí s rázštepom chrbtice trpí alergiou na latex.
 

Pri kontakte kože s gumovými rukavicami sa prejaví alergická reakcia najčastejšie zápalom pokožky. Tá je v mieste kontaktu s latexovým výrobkom vysušená, popraskaná a tvoria sa na nej pupienky. Latexové alergény sa môžu dostať do tela aj vdýchnutím z rozvírených gumových čiastočiek z áut či gumových rukavíc, ktoré obsahujú na vnútornom povrchu púder. Ten sa spolu s malými čiastočkami latexu pri stiahnutí rukavíc z rúk dostane do vzduchu. Vdýchnutím týchto častíc môže dôjsť k žihľavke, zápalu očí, prieduškovej astme alebo až k anafylaktickému šoku.

Príznky alergie na latex 

  • ekzém
  • žihľavka
  • zápal pošvy
  • zápal v ústnej dutine
  • zápal očí
  • priedušková astma
  • anafylaktický šok

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor