MENU
zdravy-zivot

Jednorazové rukavice môžu vyvolať vážny zápal. Ohlási ho tento príznak

Older,Woman,Pushing,A,Shopping,Trolley,Outside,Supermarket,Wearing,Blue
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Jednorazové rukavice môžu vyvolať vážny zápal. Ohlási ho tento príznak

Ste už „alergickí“ na nosenie rúšok? Dajte si pozor, aby sa alergia z ochranných pomôcok neprejavila skôr na vašich rukách.

Alergickí dnes už nemusíte byť len na prach, peľ či orechy, ale aj gumu, presnejšie latex. S týmto typom alergie sa najčastejšie stretávajú ľudia pracujúci v zdravotníctve a opatrovateľských službách. Je to spôsobené tým, že veľmi často používajú jednorazové gumené rukavice.  V 80. a 90. rokoch bol latex dominantným alergénom. Počet ľudí trpiacich touto alergiou každoročne rapídne stúpal. Dnes ich môže byť pre častejšie nosenie ochranných rukavíc ešte viac.

Má mnoho podôb

Vyhnúť sa latexu, nemusí byť vôbec jednoduché. Obklopuje nás čoraz viac výrobkov z neho. Stretnúť sa s ním môžete v 40 000 rôznych podobách: gumové rukavice, kúpacie čiapky, latexové farby, detské cumlíky, gumené hračky a lopty, žuvačky, matrace, koberce, pneumatiky, latexové textílie, topánky, opasky či antikoncepcia.

Pokazí cumlík dojčenie? V akom veku už nie?Pokazí cumlík dojčenie? V akom veku už nie?
Zdroj: Shutterstock

Čo je prírodný latex

Latex je mliečna miazga, ktorá sa získava zo stromu kaučukovníka. Rovnako ako mnohé iné prírodné produkty aj kaučuk obsahuje bielkoviny a niektoré sú významné alergény. Kontakt s nimi môže u citlivých ľudí po čase vyvolať alergickú reakciu. Tá vzniká postupne a neobjaví sa hneď po prvom kontakte s kaučukovou gumou. Naše telo si vytvorí najprv protilátky a imunitný systém sa stane precitliveným na latexové bielkoviny. Pri opakovanom kontakte sa protilátky naviažu na alergény, uvoľní sa histamín a vyvolá alergickú reakciu.

Ako sa prejaví?

Alergény sa môžu dostať do tela kontaktom so sliznicou, s kožou alebo vdýchnutím. Cez sliznice v ústnej dutine, ak používate zubné protézy, urogenitálnym traktom počas vyšetrenia u gynekológa, zavedením močových katétrov alebo z kondómu. Prejaviť sa to môže ekzémom, zápalom pošvy alebo zápalom v ústnej dutine.

Odhaduje sa, že až 70 % detí s rázštepom chrbtice trpí alergiou na latex.
 

Pri kontakte kože s gumovými rukavicami sa prejaví alergická reakcia najčastejšie zápalom pokožky. Tá je v mieste kontaktu s latexovým výrobkom vysušená, popraskaná a tvoria sa na nej pupienky. Latexové alergény sa môžu dostať do tela aj vdýchnutím z rozvírených gumových čiastočiek z áut či gumových rukavíc, ktoré obsahujú na vnútornom povrchu púder. Ten sa spolu s malými čiastočkami latexu pri stiahnutí rukavíc z rúk dostane do vzduchu. Vdýchnutím týchto častíc môže dôjsť k žihľavke, zápalu očí, prieduškovej astme alebo až k anafylaktickému šoku.

Príznky alergie na latex 

  • ekzém
  • žihľavka
  • zápal pošvy
  • zápal v ústnej dutine
  • zápal očí
  • priedušková astma
  • anafylaktický šok

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor