„U všetkých šiestich pacientov došlo k výraznému zlepšeniu prenosu nervových vzruchov v mozgu aj v mieche,“ vyjadril sa pre PLUS Jeden deň profesor Neil Scolding z Bristolu, ktorý robil toto unikátne testovanie vlani. Výsledky sú také sľubné, že približne už o jeden-dva mesiace rozbehne tento uznávaný klinický neurológ druhé klinické testy. „Do testovania teraz zoberieme až 80 pacientov starších ako 18 rokov. Pôjde o ľudí, ktorí majú sklerózu multiplex vyše desať rokov a kvôli tejto chorobe sú v invalidite. Teda nejde o rané štádiá ochorenia,“ vysvetlil. Zaujímalo nás, či by sa na štúdii mohli zúčastniť aj pacienti zo Slovenska. „Bohužiaľ, nejde to. Máme povolenie vziať len pacientov z Anglicka.“
Obnoví vlákna
Pri nádejnej liečbe sa používajú kmeňové bunky odobrané z kostnej drene samotného pacienta. „Ich úlohou je zabojovať s chorobným procesom – teda s ničením nervových vlákien, ku ktorému dochádza pri skleróze multiplex,“ pokračuje Scolding. Nervové vlákna, ktoré poškodil zápal, dokážu zázračné kmeňové bunky obnoviť, a práve v tom je veľká nádej pre chorých. Už mnohokrát sa potvrdilo, že tieto unikátne bunky sa vedia premeniť a nahradiť akúkoľvek bunku v našom tele.
Nádej pre Nádej
Fakt, že britské testy dopadli dobre, potešil aj členov slovenského Združenia sclerosis multiplex Nádej. „Štúdia, ktorú robili pred časom v Amerike, nebola úspešná. Preto na takéto dobré správy čakáme ako smädní na púšti,“ reagovala šéfka združenia Jaroslava Valčeková, ktorá sama má sklerózu multiplex. So súčasnou liečbou nie je spokojná. „V liečbe na Slovensku zaostávame, brzdia nás indikačné obmedzenia a doslova protipacientske správanie niektorých zdravotných poisťovní,“ vyhlásila.