MENU
zdravy-zivot

Sklerózu multiplex liečia kmeňové bunky z kostnej drene

Neil
Scolding
Zdroj: Archív
Zdravý život

Sklerózu multiplex liečia kmeňové bunky z kostnej drene

Dobrá správa pre pacientov so sklerózou multiplex. Toto neurologické ochorenie už v blízkom čase vyliečia kmeňové bunky z kostnej drene. Testy na prvých pacientoch vo Veľkej Británii ukázali veľmi sľubné výsledky.

„U všetkých šiestich pacientov došlo k výraznému zlepšeniu prenosu nervových vzruchov v mozgu aj v mieche,“ vyjadril sa pre PLUS Jeden deň profesor Neil Scolding z Bristolu, ktorý robil toto unikátne testovanie vlani. Výsledky sú také sľubné, že približne už o jeden-dva mesiace rozbehne tento uznávaný klinický neurológ druhé klinické testy. „Do testovania teraz zoberieme až 80 pacientov starších ako 18 rokov. Pôjde o ľudí, ktorí majú sklerózu multiplex vyše desať rokov a kvôli tejto chorobe sú v invalidite. Teda nejde o rané štádiá ochorenia,“ vysvetlil. Zaujímalo nás, či by sa na štúdii mohli zúčastniť aj pacienti zo Slovenska. „Bohužiaľ, nejde to. Máme povolenie vziať len pacientov z Anglicka.“

Obnoví vlákna

Pri nádejnej liečbe sa používajú kmeňové bunky odobrané z kostnej drene samotného pacienta. „Ich úlohou je zabojovať s chorobným procesom – teda s ničením nervových vlákien, ku ktorému dochádza pri skleróze multiplex,“ pokračuje Scolding. Nervové vlákna, ktoré poškodil zápal, dokážu zázračné kmeňové bunky obnoviť, a práve v tom je veľká nádej pre chorých. Už mnohokrát sa potvrdilo, že tieto unikátne bunky sa vedia premeniť a nahradiť akúkoľvek bunku v našom tele.

Nádej pre Nádej

Fakt, že britské testy dopadli dobre, potešil aj členov slovenského Združenia sclerosis multiplex Nádej. „Štúdia, ktorú robili pred časom v Amerike, nebola úspešná. Preto na takéto dobré správy čakáme ako smädní na púšti,“ reagovala šéfka združenia Jaroslava Valčeková, ktorá sama má sklerózu multiplex. So súčasnou liečbou nie je spokojná. „V liečbe na Slovensku zaostávame, brzdia nás indikačné obmedzenia a doslova protipacientske správanie niektorých zdravotných poisťovní,“ vyhlásila.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor