Viac chorôb ako úrazov
Slovné spojenie životné poistenie evokuje najčastejšie predstavu úrazu, v tom lepšom prípade zlomenej nohy. V skutočnosti je však úrazové poistenie len jednou súčasťou životného poistenia a oveľa častejšou a reálnejšou hrozbou ako úrazy sú pre bežného človeka rôzne ťažko a dlhodobo liečiteľné zdravotné diagnózy. Typickým príkladom je rakovina, ktorú lekári na Slovensku ročne diagnostikujú približne 30-tisícom pacientom. Jej základná liečba je síce plne hradená zo zdravotného poistenia, no väčšinou býva veľmi náročná a zdĺhavá.
Dlhodobá PN ani invalidný dôchodok tak ani zďaleka nezabezpečia štandard, na aký ste boli zvyknutí. „Výpadok príjmu môže vykompenzovať pripoistenie kritických chorôb alebo samostatné pripoistenie onkologických chorôb. Maximálna poistná suma v oboch prípadoch predstavuje 50-tisíc eur a veľkou výhodou je, že poistné plnenie si môžete nárokovať už pri diagnostikovaní ochorenia,“ vysvetľuje Beata Vojtechová, riaditeľka úseku poistenia osôb KOMUNÁLNEJ poisťovne,ktorá len počas minulého roka riešila zo životného poistenia 7 339 poistných udalostí za viac ako 12,2 miliónov eur.
Poistné plnenie aj za ambulantný zákrok
Našťastie, nie každá choroba znamená náročnú liečbu a fatálne následky. Často vážne komplikácie odvráti chirurgický zákrok. Tak je to aj v prípade diagnózy sivý zákal, ktorá dnes spôsobuje približne 50 % prípadov slepoty na celom svete. Ochorenie známe tiež ako katarakta je pritom možné liečiť operáciou, ktorá sa vykonáva ambulantne a pacient po nej odchádza domov. Aj keď je liečba hradená zo zdravotného poistenia, chirurgický zákrok si môžete pripoistiť v rámci životného poistenia.
Podľa údajov KOMUNÁLNEJ poisťovne je práve táto operácia najčastejšie odškodňovaným chirurgickým zákrokom. „Medzi najčastejšie vyplatené chirurgické zákroky patria okrem katarakty aj operácie žlčníka, hernie (pruh), pôrod cisárskym rezom a kyretáž. U detí je to najmä chirurgické odstránenie mandlí,“ vymenúva Beata Vojtechová. Len za posledných päť rokov vyplatila KOMUNÁLNA poisťovňa svojim klientom v súvislosti s absolvovanými operáciami poistné plnenie vo výške takmer 127-tisíc eur. „Postup je jednoduchý – ak pacient absolvuje chirurgický zákrok, vyplatíme mu príslušné percento z dohodnutej poistnej sumy,“ vysvetľuje B. Vojtechová.
Aj invaliditu spôsobujú častejšie choroby
Porovnanie závažnosti rizík plynúcich z ochorení a úrazov veľmi dobre demonštruje aj invalidita, ktorá prakticky znamená výrazné obmedzenie alebo úplnú stratu možnosti príjmu. V minulosti sa bežne poisťovalo iba riziko invalidity z úrazu, dnes je však štatisticky dokázané, že invaliditu najčastejšie spôsobujú civilizačné ochorenia – onkologické, srdcovo-cievne, diabetes či choroby pohybového aparátu. Stále častejšie na zozname figurujú aj psychické ochorenia. „Ak máte poistenú invaliditu len z dôvodu úrazu, no plne invalidný zostanete pri vážnom ochorení, na poistné plnenie nemáte nárok,“ upozorňuje B. Vojtechová a pokračuje: „Invalidný dôchodok vám síce prizná Sociálna poisťovňa, no jeho výška zrejme len ťažko pokryje základné životné potreby.“ Riešením je podľa jej slov kvalitné rizikové poistenie, napríklad Provital Partner, ktoré vás už od 15 eur mesačne kryje v prípade rôznych nepriaznivých životných situácií. „Odporúčam ho aj pre ľudí, ktorí splácajú úver alebo hypotéku, kedy môžete napríklad využiť možnosť voľby klesajúcej poistnej sumy,“ dodáva B. Vojtechová.
Viac na www.kpas.sk