MENU
zdravy-zivot

Počuli ste o sirtuínoch? Stopnú starobu i choroby, 5 ciest ako na to

Close,Up,Portrait,Of,Mature,Woman,Sitting,In,A,Chair
Zdravý život

Počuli ste o sirtuínoch? Stopnú starobu i choroby, 5 ciest ako na to

Skutočná stratégia proti starnutiu a civilizačným ochoreniam sa odohráva na bunkovej úrovni. Ak pomôžete omladnúť bunkám, zvyšok pôjde ľahko. Ako na to?

Ak sú bunky vystavené stresu, mechanizmy vyvinuté evolúciou im umožnia vstúpiť do „stand-by“ stavu, teda akéhosi systému obnovy, ktorý predĺži život bunky i celého organizmu. Len pomerne nedávno sa však prišlo na to, že tento proces je možné cieľavedome ovplyvniť. Ako to funguje?

Vedci identifikovali rodinu génov, ktoré hrajú zásadnú úlohu v tomto systéme obnovy a preto sa považujú za najdôležitejšie gény dlhovekosti. Hovorí sa im SIRT gény a v ľudských bunkách je ich sedem. Sú zodpovedné za produkciu sirtuínov, bielkovín nevyhnutných pre prežitie všetkých živých buniek a organizmov. Čo je však zaujímavé, aktivujú sa v reakcii na hrozbu alebo podmienky metabolického stresu ako chlad, nedostatok jedla a bezprostredné nebezpečenstvo. Vo všetkých týchto prípadoch sirtuíny znižujú reprodukčnú aktivitu bunky a sústreďujú všetky zdroje na prežitie.

Zjednodušene povedané, v prípade fyzického stresu banky prejdú do pohotovostného režimu, pri ktorom sa vylúčia sirtuíny. Niekoľko štúdií ukázalo, ako aktivita sirtuínov môže spomaliť proces starnutia a znížiť riziko súvisiacich chorôb, ako sú rakovina, metabolické a neurodegeneratívne ochorenia.

Stratégie na stimuláciu sirtuínov

Vysvitlo však, že na to, aby sa sirtuíny vylúčili, nemusíte bývať na severnom póle alebo utekať pred medveďom. Ich produkciu spustia aj aktivity, nad ktorými môžete mať plnú kontrolu. Aké to sú?

  • pravidelná fyzická aktivita, pri ktorej sa zadýchate
  • extrémne teplotné výkyvy napríklad v studenom bazéne a saune
  • prerušovaný pôst
  • reštrikcia kalórií

Ako to súvisí s dlhovekosťou? Ak sa aktivita sirtuínov naruší, zvyšuje sa riziko mnohých civilizačných chorôb ako metabolického syndrómu, cukrovky ale aj zdravia srdca.  Sirtuíny tiež udržiavajú správne fungovanie cirkadiánneho rytmu, teda cyklu spánku a bdenia, ktorý pribúdajúci vek výrazne ovpylvňuje. 

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor