MENU
zdravy-zivot

Široký záber ZINKU vás prekvapí. Vylepší vám nielen imunitu

žena - choroba - nádcha - prechladnutie - čaj
Zdravý život

Široký záber ZINKU vás prekvapí. Vylepší vám nielen imunitu

Tento stopový prvok sa väčšinou spomína pri rozličných virózach, jeho príjem sa však oplatí mať pod kontrolou stále. Potrebuje ho nielen imunitný systém.

Zinok ovplyvňuje všetky dôležité funkcie tela, lebo sa podieľa na viac ako tristo biochemických reakciách. „Doteraz odborníci preukázali účasť zinku na viac než dvesto enzýmoch, chemických látkach, ktoré v tele ovplyvňujú všetko od trávenia až po hojenie rán. Najviac sa vyzdvihuje jeho vplyv na imunitu, preto si ho mnohí spájajú len s lepšou obranyschopnosťou,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Katarína Grich.

Pomôže vám od hlavy po päty

Zinok však napríklad pomáha vytvárať a rozkladať sacharidy, tuky a bielkoviny. Pozitívne ovplyvňuje plodnosť i chuť. Dôležitý je aj na udržanie dobrého zraku, zdravých kostí, pokožky či pevných vlasov, nechtov. Samozrejme, sa podieľa na systéme antioxidačnej ochrany proti škodlivým voľným radikálom. Prispieva aj k správnej syntéze DNA a je dôležitý na dostatočnú tvorbu inzulínu.

Zlepší hojenie

Zinok je veľkým pomocníkom pri mnohých kožných ochoreniach. „Zúčastňuje sa na mnohých tkanivových procesoch, stimuluje napríklad hojenie rán, čo pomáha nielen pri akné, ale i popáleninách, ekzémoch či psoriáze,“ hovorí o schopnostiach minerálu odborníčka. „Akútny alebo chronický zápal sú imunitnou reakciou organizmu a zinok je potvrdený ako veľmi prospešný pomocník pri obranyschopnosti nielen v prípade kožných, ale aj iných chronických zápalových ochorení vrátane reumatoidnej artritídy.“ Využíva sa často aj ako sprievodná liečba pri tinite, osteoporóze, hemoroidoch či pri zápalových vredových ochoreniach hrubého čreva alebo makulárnej degenerácii.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor