MENU
zdravy-zivot

Silný bojovník proti vírusom a baktériám, ktorý podrží vašu imunitu

Dobrá imunita je základ.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Silný bojovník proti vírusom a baktériám, ktorý podrží vašu imunitu

Naštartovať a udržať v dobrej výkonnosti imunitu je presne to, čo teraz všetci potrebujeme. Vírusy známe aj neznáme nám pomôže v tele ničiť beta-glukán.

Viac ako 60 rokov sa beta-glukány intenzívne skúmajú pre svoje protinádorové a imunostimulačné vlastnosti. V Japonsku sa už 40 rokov používajú ako liečivo na podporu imunitného systému. Ich podstata spočíva v tom, že stimulujú makrofágy - imunitné bunky, ktoré pohlcujú vírusy a baktérie. Zároveň štartujú lymfocyty, ktoré sú ďalšími prirodzenými ničiteľmi vírusov a baktérií. 

Vedci teda už dávno vedia, že nášmu telu beta-glukán prospieva. Ľudský organizmus si ale túto látku nevie vyrobiť sám. Získať sa dá z viacerých zdrojov, najmä konzumáciou pekárskeho droždia, obilných výrobkov z jačmeňa, ovsa, raže či pšenice, alebo huby hlivy ustricovej.

Čerstvá huba nestačí

Hliva ustricová obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok s liečivými účinkami, vďaka čomu ju už v starovekej Číne nazývali „božský kvet“. Napríklad beta-glukánu obsahuje 60 až 65 % na sušinu plodníc. Okrem toho má hliva veľa proteínov, esenciálnych aminokyselín, vitamínov skupiny B a minerálov (Ca, Fe, Mg, P, K, Se, Na, Zn). Z čerstvej huby v rámci stravy ale nikdy neprijmeme toľko beta-glukánu a ďalších látok, ako z výživových doplnkov, ktoré pri pravidelnom a dlhodobom užívaní rýchlo naštartujú našu prirodzenú obranyschopnosť organizmu pri odolávaní rôznym vírusom a baktériám. 

Bojovník proti vírusom 

Vysoko sa hodnotí najmä prirodzená podpora imunity hneď na začiatku tráviacej a dýchacej sústavy, ktorá je bránou pre vstup vírusov či baktérií. Práve slizničná imunita v oblasti nosohltanu je kľúčová pre rýchlu reakciu organizmu proti infekcii. Beta-glukán rýchlo pôsobí práve tu, osvedčil hlavne v skorom štádiu respiračných infekcií, ale aj pri dlhodobej podpore imunity.

Štúdia u bežcov maratónu napríklad ukázala, že po mesačnom užívaní beta-glukánu zaznamenali značný úbytok problémov s dýchacími cestami, lepšie celkové zdravie a lepšiu náladu. Ďalšia štúdia potvrdila, že dvojtýždňové  užívanie beta-glukánu pomáha znížiť nepriaznivé príznaky chrípkových ochorení a že jeho pravidelné užívanie uľahčuje priebeh ochorenia. COVID-19 je rovnako ako chrípka vírusového pôvodu, preto je opodstatnené predpokladať, že beta-glukán posilňuje obranyschopnosť organizmu aj proti tejto "hnusobe", ako ju nazval náš premiér.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor