MENU
zdravy-zivot

Silný bojovník proti vírusom a baktériám, ktorý podrží vašu imunitu

Dobrá imunita je základ.
Zdravý život

Silný bojovník proti vírusom a baktériám, ktorý podrží vašu imunitu

Naštartovať a udržať v dobrej výkonnosti imunitu je presne to, čo teraz všetci potrebujeme. Vírusy známe aj neznáme nám pomôže v tele ničiť beta-glukán.

Viac ako 60 rokov sa beta-glukány intenzívne skúmajú pre svoje protinádorové a imunostimulačné vlastnosti. V Japonsku sa už 40 rokov používajú ako liečivo na podporu imunitného systému. Ich podstata spočíva v tom, že stimulujú makrofágy - imunitné bunky, ktoré pohlcujú vírusy a baktérie. Zároveň štartujú lymfocyty, ktoré sú ďalšími prirodzenými ničiteľmi vírusov a baktérií. 

Vedci teda už dávno vedia, že nášmu telu beta-glukán prospieva. Ľudský organizmus si ale túto látku nevie vyrobiť sám. Získať sa dá z viacerých zdrojov, najmä konzumáciou pekárskeho droždia, obilných výrobkov z jačmeňa, ovsa, raže či pšenice, alebo huby hlivy ustricovej.

Čerstvá huba nestačí

Hliva ustricová obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok s liečivými účinkami, vďaka čomu ju už v starovekej Číne nazývali „božský kvet“. Napríklad beta-glukánu obsahuje 60 až 65 % na sušinu plodníc. Okrem toho má hliva veľa proteínov, esenciálnych aminokyselín, vitamínov skupiny B a minerálov (Ca, Fe, Mg, P, K, Se, Na, Zn). Z čerstvej huby v rámci stravy ale nikdy neprijmeme toľko beta-glukánu a ďalších látok, ako z výživových doplnkov, ktoré pri pravidelnom a dlhodobom užívaní rýchlo naštartujú našu prirodzenú obranyschopnosť organizmu pri odolávaní rôznym vírusom a baktériám. 

Bojovník proti vírusom 

Vysoko sa hodnotí najmä prirodzená podpora imunity hneď na začiatku tráviacej a dýchacej sústavy, ktorá je bránou pre vstup vírusov či baktérií. Práve slizničná imunita v oblasti nosohltanu je kľúčová pre rýchlu reakciu organizmu proti infekcii. Beta-glukán rýchlo pôsobí práve tu, osvedčil hlavne v skorom štádiu respiračných infekcií, ale aj pri dlhodobej podpore imunity.

Štúdia u bežcov maratónu napríklad ukázala, že po mesačnom užívaní beta-glukánu zaznamenali značný úbytok problémov s dýchacími cestami, lepšie celkové zdravie a lepšiu náladu. Ďalšia štúdia potvrdila, že dvojtýždňové  užívanie beta-glukánu pomáha znížiť nepriaznivé príznaky chrípkových ochorení a že jeho pravidelné užívanie uľahčuje priebeh ochorenia. COVID-19 je rovnako ako chrípka vírusového pôvodu, preto je opodstatnené predpokladať, že beta-glukán posilňuje obranyschopnosť organizmu aj proti tejto "hnusobe", ako ju nazval náš premiér.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia