MENU
zdravy-zivot

12 potravín pre silné a zdravé kosti. Číslo 10 je najväčšia TOPKA

×

Súvisiace témy

Zdravý život

12 potravín pre silné a zdravé kosti. Číslo 10 je najväčšia TOPKA

O zdravie kostí sa treba celoživotne starať. A nielen pohybom. Dôležitá je aj strava, ktorá by mala byť pestrá a bohatá na vitamíny a minerály. Čo by nemalo chýbať vo vašom jedálnom lístku?

Pre dobrú kondíciu kostí je vápnik veľmi dôležitý. Naše kosti však toho potrebujú omnoho viac. Kľúčové sú aj ďalšie živiny, napríklad vitamíny D, ktorý kalcium pomáha vstrebávať, vitamín K, ale i minerály draslík a horčík.

1. Mliečne výrobky

Breakfast,With,Milk,And,Soft,Sheep,Cheese,On,Old,WoodenBreakfast,With,Milk,And,Soft,Sheep,Cheese,On,Old,Wooden
Zdroj: Shutterstock

Siahnuť môžete po kravskom či sójovom mlieku, ale i syroch a jogurtoch, ktoré sú zdrojom vápnika, vitamínov skupiny B a vitamínu D. Uprednostnite mliečne výrobky so zníženým obsahom tuku. Skúste ich zmiešať s ovocím, ako sú jahody, ananás, pomaranč alebo melón a prospejete tak svojmu zdraviu ešte viac.

Pokračovať Ďalej (1/13)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor