MENU
zdravy-zivot

12 potravín pre silné a zdravé kosti. Číslo 10 je najväčšia TOPKA

×

Súvisiace témy

Zdravý život

12 potravín pre silné a zdravé kosti. Číslo 10 je najväčšia TOPKA

O zdravie kostí sa treba celoživotne starať. A nielen pohybom. Dôležitá je aj strava, ktorá by mala byť pestrá a bohatá na vitamíny a minerály. Čo by nemalo chýbať vo vašom jedálnom lístku?

Pre dobrú kondíciu kostí je vápnik veľmi dôležitý. Naše kosti však toho potrebujú omnoho viac. Kľúčové sú aj ďalšie živiny, napríklad vitamíny D, ktorý kalcium pomáha vstrebávať, vitamín K, ale i minerály draslík a horčík.

1. Mliečne výrobky

Breakfast,With,Milk,And,Soft,Sheep,Cheese,On,Old,WoodenBreakfast,With,Milk,And,Soft,Sheep,Cheese,On,Old,Wooden
Zdroj: Shutterstock

Siahnuť môžete po kravskom či sójovom mlieku, ale i syroch a jogurtoch, ktoré sú zdrojom vápnika, vitamínov skupiny B a vitamínu D. Uprednostnite mliečne výrobky so zníženým obsahom tuku. Skúste ich zmiešať s ovocím, ako sú jahody, ananás, pomaranč alebo melón a prospejete tak svojmu zdraviu ešte viac.

Pokračovať Ďalej (1/13)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor