MENU
zdravy-zivot

Signál chorej pečene: Ak cítite tlak na tomto mieste, je obrastená tukom

Tlak pod pravým rebrom môže naznačovať tukové ochorenie pečene.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Signál chorej pečene: Ak cítite tlak na tomto mieste, je obrastená tukom

Apríl je mesiac pečene. Z 1 600 vyšetrených Slovákov má viac ako polovica steatózu pečene. Kedy treba spozornieť?

Prvé výsledky projektu Sirius priniesli šokujúce zistenia. Čím to je, že Slováci majú stukovatenú pečeň? Sme nepoučiteľní? Čo robíme nesprávne?

Svetový deň pečene si každý rok pripomíname 19.4. Pečeň je najväčší vnútorný orgán v našom tele. Všetko čo jeme, pijeme, prechádza pečeňou, takže má pre zdravie človeka zásadnú úlohu. Súvisí tiež s imunitou, trávením, metabolizmom, ukladaním vstrebaných živín a vylučovaním.

Ochorenia pečene sa na Slovensku dostávajú na popredné miesta chorobnosti a úmrtnosti.Podľa údajov z časopisu The Lancet Gastroenterology & Hepatology (2020) je Slovensko prvé na svete vo výskyte cirhózy pečene – neskorého štádia chronických ochorení pečene. Choroba pečene je najčastejšia príčina úmrtia dospelých na Slovensku vo veku 25 – 45 rokov.

Nárast ochorení pečene je aj celosvetový problém. Nealkoholové stukovatenie pečene (NAFLD) je v súčasnosti celosvetovo najrozšírenejším chronickým ochorením pečene. Odhaduje sa, že NAFLD trpí 30 % ľudí a rastie spolu ruka v ruke s obezitou. Nárast prevalencie obidvoch týchto stavov je do značnej miery práve výsledkom životného štýlu, ktorý podporuje energetickú nerovnováhu jednotlivca nadmernou konzumáciou nízkonutričných energeticky bohatých potravín a sedavého spôsobu života.

Doterajšie výsledky screeningového projektu Sirius ukazujú, že z približne 1 600 vyšetrených pacientov je frekvencia výskytu steatózy pečene až na úrovni 53 %. To sú veľmi vysoké čísla. U 14 % vyšetrených pacientov sa navyše vyskytla fibróza pečene.

Hovorí sa síce, že pečeň nebolí, na ochorenie však môže upozorniť nepríjemný pocit na jednom konkrétnom mieste. Kde? Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor