MENU
zdravy-zivot

Máte radi špargľu? Ak zbadáte týchto 5 vecí, môže vám ublížiť

Woman,Buys,Asparagus.,Bunch,Of,Fresh,Asparagus,With,Woman,Hands.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Máte radi špargľu? Ak zbadáte týchto 5 vecí, môže vám ublížiť

Nedajte sa odradiť. Špargľu vidíme v obchodoch len pár týždňov, nanajvýš mesiacov a oplatí sa z nej počas sezóny načerpať vzácne látky. No len ak sa vám pod ruky nedostane pokazená. Ako vyzerá?

Špargľa patrí k najzdravším potravinám pre vysoký obsah vitamínov, minerálov a iných výživných látok. Platí to však len v prípade, ak si zadovážite „dobrú" špargľu. Ako rozlíšiť, či tá vaša nie je pokazená? Na rozdiel od iných zelenín to nemusí byť na prvý pohľad zjavné.

Pleseň

Špargľa poteší vašu líniu i zdravie.Špargľa poteší vašu líniu i zdravie.
Zdroj: Shutterstock

Pleseň sa zvykne ako prvá ukázať na špičkách výhonkov, ktoré sú najchutnejšie. Zrejme ju zbadáte ihneď. No špičky by nemali byť ani mierne navlhnuté, či slizké. To by mohlo veštiť začínajúcu pleseň.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor