MENU
zdravy-zivot

Máte radi špargľu? Ak zbadáte týchto 5 vecí, môže vám ublížiť

Woman,Buys,Asparagus.,Bunch,Of,Fresh,Asparagus,With,Woman,Hands.
Zdravý život

Máte radi špargľu? Ak zbadáte týchto 5 vecí, môže vám ublížiť

Nedajte sa odradiť. Špargľu vidíme v obchodoch len pár týždňov, nanajvýš mesiacov a oplatí sa z nej počas sezóny načerpať vzácne látky. No len ak sa vám pod ruky nedostane pokazená. Ako vyzerá?

Špargľa patrí k najzdravším potravinám pre vysoký obsah vitamínov, minerálov a iných výživných látok. Platí to však len v prípade, ak si zadovážite „dobrú" špargľu. Ako rozlíšiť, či tá vaša nie je pokazená? Na rozdiel od iných zelenín to nemusí byť na prvý pohľad zjavné.

Pleseň

Špargľa poteší vašu líniu i zdravie.Špargľa poteší vašu líniu i zdravie.
Zdroj: Shutterstock

Pleseň sa zvykne ako prvá ukázať na špičkách výhonkov, ktoré sú najchutnejšie. Zrejme ju zbadáte ihneď. No špičky by nemali byť ani mierne navlhnuté, či slizké. To by mohlo veštiť začínajúcu pleseň.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor