MENU
zdravy-zivot

Tajomstvá ukryté pred očami verejnosti: Čo sa deje na operačnej sále?

O špecifickej práci prezradili viac sestry inštrumentárky z operačnej sály. Ilustračná fotografia.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Tajomstvá ukryté pred očami verejnosti: Čo sa deje na operačnej sále?

Ich práca je dôležitá a vyžaduje špecifické zručnosti. Zvládajú nápor po fyzickej, psychickej aj emocionálnej stránke. Ako to vyzerá pri operácii prezradili sestry inštrumentárky.

Pred očami verejnosti sú ukryté a poďakovania od pacientov sa im dostane len málokedy. Na operačnej sále sú dôležitým členom tímu. Zabezpečujú prípravu operácie a asistujú pri chirurgických zákrokoch. O špecifickej práci, ktorá vyžaduje vysoké nároky ako po stránke profesionálnej, tak aj psychickej, fyzickej a emocionálnej, prezradí viac vedúca sestra Operačného centra košickej nemocnice v mestskej časti Šaca Mgr. Petra Gašparová a sestra inštrumentárka Mária Groszmannová.  

Bolo rozhodnutie pracovať v zdravotníctve jednoznačnou voľbou, keď ste uvažovali o svojej budúcnosti?

Mgr. Petra Gašparová: Určite. Síce mi veľmi dobre šla aj matematika a pani učiteľka presviedčala rodičov, aby som sa jej venovala. Ja som však mala jasno v tom, čo chcem robiť. Zdravotníctvo bolo jednoznačnou voľbou.
Mária Groszmannová: Bývali sme v malom meste a v tom čase nebol veľký výber škôl. Okrem zdravotníctva do úvahy pripadali ešte hotelová a ekonomická škola, ale papiere ma nikdy nebavili. Rodičia boli s mojím rozhodnutím spokojní, keďže povolanie sestry bolo v rodine veľmi vítané.

Sestry inštrumentárky: Mgr. Petra Gašparová a Mária Groszmannová.Sestry inštrumentárky: Mgr. Petra Gašparová a Mária Groszmannová.
Sestry inštrumentárky: Mgr. Petra Gašparová a Mária Groszmannová.
Zdroj: Nemocnica Agel

Kde ste študovali a čo si myslíte o dnešných možnostiach pre mladých ľudí zaujímajúcich sa o odbor zdravotníctva?

Mgr. Petra Gašparová: Študovala som na Strednej zdravotníckej škole v Košiciach odbor detská sestra. V súčasnosti je citeľný nedostatok inštrumentárok. Študenti sa počas svojej praxe na operačné sály nedostanú. A je to škoda, pretože nemajú možnosť spoznať tento odbor a zistiť, že je to veľmi zaujímavá práca. Možno aj preto je inštrumentárok tak málo.
Mária Groszmannová: Navštevovala som Strednú zdravotnícku školu v Prešove. V minulosti zdravotné školy poskytovali kvalitné vzdelávanie na veľmi vysokej úrovni. Je škoda, že sa koncepcia vzdelávania zdravotníckych pracovníkov zmenila.

Mali ste už na začiatku konkrétnu predstavu o tom, kde v zdravotníctve sa chcete uplatniť?

Mgr. Petra Gašparová: Vedela som, že chcem pracovať na náročnom oddelení, teda takom, kde sa zachraňujú životy a nie je núdza o adrenalín.
Mária Groszmannová: Zo začiatku som nemala konkrétnu predstavu. V treťom ročníku štúdia bola pre mňa veľkou inšpiráciou odborná prax, ktorú som absolvovala na oddelení chirurgie. Mala som príležitosť dostať sa aj na operačnú sálu, kde sa mi veľmi zapáčila práca inštrumentárky. Vtedy prišlo  rozhodnutie orientovať sa týmto smerom.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor