Zdravotná sestra z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Ľudmila (32) si prešla tým najhorším. „Otec zomrel na covid minulý rok vo februári. Nevedela som o tom, v tom čase som bojovala o svoj vlastný život na áre. Dozvedela som sa to až po prepustení do domácej liečby,“ začína svoje rozprávanie.
Pred nástupom pandémie pracovala na reprofilizovanom covidovom oddelní. „Keď som sa začínala cítiť zle, kolegyne mi spravili AG test, ten mi vyšiel negatívny, tak som si spočiatku nemyslela, že mám covid. Ostala som normálne v domácej liečbe.“ Príznaky, ktoré pociťovala, boli podobné ako pri inom respiračnom ochorení. „A potom sa mi už začínajú myšlienky, spomienky strácať. Ani neviem, v ktorý deň som prišla na hospitalizáciu do nemocnice.“
Vysoké horúčky sa snažila riešiť sama, tak ako bola zvyknutá. Pridal sa však kašeľ, ktorý sa zintenzívňoval, preto sa po konzultácii s kolegami rozhodla ísť na covidovú ambulanciu, kde jej diagnostikovali vážny obojstranný zápal pľúc a mala aj pozitívny test na covid. „Okamžite ma hospitalizovali. Tak som skončila na vlastnej klinike, kde som pracovala, ale tentoraz ako covidová pacientka. Ešte si pamätám na prvú noc, ale potom už len útržky spomienok.“
Kolegovia napojili na high flow, vysokoprietokový kyslíkový prístroj, ktorý si nevyžaduje intubovanie, ide o neinvazívny šetrnejší prísun kyslíka. „Potom si veľmi hmlisto pamätám na pána primára z Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Jána Michlíka, ktorý mi vravel, že už je vhodný čas na umelú pľúcnu ventiláciu, že už som veľmi vyčerpaná. Súhlasila som s tým, ako sestra viem, o čo ide, takže moja odpoveď bola áno. Aleako pacientka som netušila, čo zažijem napojená na prístroje,“ vysvetľuje Ľudmila.
Článok pokčacuje na ďalšej strane...