MENU
zdravy-zivot

Otec jej zomrel na covid, ona bojovala o život na pľúcnej ventilácii. TOTO ju zachránilo

Young,Woman,Patient,Lying,At,Hospital,Bed,Feeling,Sad,And
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Otec jej zomrel na covid, ona bojovala o život na pľúcnej ventilácii. TOTO ju zachránilo

Nový koronavírus jej obrátil život naruby. Minulý rok jej zobral otca, kým ona bojovala o život napojená na umelej pľúcnej ventilácii. Po zotavení cítila následky nielen na pľúcach, ale najmä na duši.

Zdravotná sestra z Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Ľudmila (32) si prešla tým najhorším. „Otec zomrel na covid minulý rok vo februári. Nevedela som o tom, v tom čase som bojovala o svoj vlastný život na áre. Dozvedela som sa to až po prepustení do domácej liečby,“ začína svoje rozprávanie.

Pred nástupom pandémie pracovala na reprofilizovanom covidovom oddelní. Keď som sa začínala cítiť zle, kolegyne mi spravili AG test, ten mi vyšiel negatívny, tak som si spočiatku nemyslela, že mám covid. Ostala som normálne v domácej liečbe.“ Príznaky, ktoré pociťovala, boli podobné ako pri inom respiračnom ochorení. „A potom sa mi už začínajú myšlienky, spomienky strácať. Ani neviem, v ktorý deň som prišla na hospitalizáciu do nemocnice.“

Vysoké horúčky sa snažila riešiť sama, tak ako bola zvyknutá. Pridal sa však kašeľ, ktorý sa zintenzívňoval, preto sa po konzultácii s kolegami rozhodla ísť na covidovú ambulanciu, kde jej diagnostikovali vážny obojstranný zápal pľúc a mala aj pozitívny test na covid. „Okamžite ma hospitalizovali. Tak som skončila na vlastnej klinike, kde som pracovala, ale tentoraz ako covidová pacientka. Ešte si pamätám na prvú noc, ale potom už len útržky spomienok.

Kolegovia napojili na high flow, vysokoprietokový kyslíkový prístroj, ktorý si nevyžaduje intubovanie, ide o neinvazívny šetrnejší prísun kyslíka. „Potom si veľmi hmlisto pamätám na pána primára z Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Jána Michlíka, ktorý mi vravel, že už je vhodný čas na umelú pľúcnu ventiláciu, že už som veľmi vyčerpaná. Súhlasila som s tým, ako sestra viem, o čo ide, takže moja odpoveď bola áno. Aleako pacientka som netušila, čo zažijem napojená na prístroje,“ vysvetľuje Ľudmila.

Článok pokčacuje na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor