MENU
zdravy-zivot

Pred rokom sa chystala písať listy na rozlúčku a už má 50. Brenda je bojovníčka

Shannen Doherty

Súvisiace témy

Zdravý život

Pred rokom sa chystala písať listy na rozlúčku a už má 50. Brenda je bojovníčka

Vážna diagnóza zasiahla do života Shannen Doherty pred šiestimi rokmi. Svoj príbeh zverejnila, aby šírila osvetu a svojou nezlomnosťou pomáha ľuďom na celom svete.

Seriálovú lásku Brendy a Dylana sledovala celá generácia dospievajúcich. Kým jednej skupine bola postava slušného amerického dievčaťa sympatická, iní jej príliš nefandili. Rovnako rozpoltene vždy svet vnímal aj samotnú jej predstaviteľku Shannen Dohertyovú. Mala povesť problémového dievčaťa. Sympatie mnohých si však získala posledné roky. Všetko zmenila diagnóza, ktorú jej stanovili pred šiestimi rokmi.

Ochorenie netajila

V roku 2015 diagnostikovali Shannen rakovinu prsníka. Svoje ťažkosti nikdy netajila a do boja s nimi sa pustila verejne. Vďaka svojej popularite to vníma ako šancu povzbudiť ostatných. Na sociálnych sieťach publikovala svoje fotografie s oholenou hlavou, stále píše o liečbe, ale aj o svojich pocitoch. Pravidelne informuje o tom, ako sa jej v boji s ochorením darí. Zo začiatku sa zdalo, že sa jej podarí po odstránení prsníka nad ochorením vyhrať. Po dvoch rokoch sa zdalo, že všetko je na dobrej ceste, žiaľ nebolo to tak.

Svoj boj mapuje na sociálnych sieťach.Svoj boj mapuje na sociálnych sieťach.
Svoj boj mapuje na sociálnych sieťach.
Zdroj: Instagram@theshando

Listy na rozlúčku?

Minulý rok vo februári informovala, že sa jej rakovina vrátila a udrela ešte s väčšou silou. Malo ísť o štvrté štádium ochorenia, ktoré je prakticky nevyliečiteľné. Aby všetci jej blízki vedeli ako ich mala rada a čo pre ňu znamenali, rozhodla sa pre nich točiť videá a písať listy.  Zdôverila sa, že stále má pocit, že jej zostáva ešte desať, pätnásť rokov života.

Neprehliadnite fotogalériu

Shannen sa so svojimi radosťami i bolesťami delí na sociálnej sieti

Väčšinou sa snaží nestratiť úsmev a nádej, hoci si uvedomuje, že nie každý príbeh môže mať šťastný koniec. Shannen sa musela rozlúčiť s najlepšou kamarátkou, stylistkou Deborah Waknin-Harwin, ktorá zomrela na rakovinu. Polroka po zlých správach sa však Shannen zdôverila, že sa cíti relatívne dobre. Posledné roky sa naučila vnímať život inak a teší sa z maličkostí, ktoré mnohí ani nepostrehnú. Nechce však, aby ju ľudia odpisovali, stále je aj pracovne aktívna.

Anketa
Sledovali ste seriál Beverly Hills 902 10?

Nevidí ju ako pacienta

V ťažkých časoch je jej veľkou oporou aj manžel, producent Kurt Iswarienko. Shannen priznáva, že myslí na smrť, ale nie je na ňu pripravená. V nedávnom rozhovore pre časopis Elle sa zdôverila: „Mám v sebe stále veľa života.“ Potvrdzujú to aj posledné fotky, ktoré zverejnila na sociálnych sieťach. „Nevidím pacienta s rakovinou, keď sa pozriem na Shannen. Vidím rovnakú ženu, do ktorej som sa kedysi zamiloval. Vyzerá zdravo a fit,“ povedal jej manžel. Tento týždeň oslavuje Shannen päťdesiatku a je pre mnohých veľkou inšpiráciou. „Často už nevidím svetlo. Ďakujem vám nielen za zvyšovanie povedomia o tomto ochorení, aj keď ste sama uprostred tohto ťažkého boja,“ znie jeden z komentárov pod príspevkami od Shannen.

Manžel je pre Shannen obrovskou oporou.Manžel je pre Shannen obrovskou oporou.
Manžel je pre Shannen obrovskou oporou.
Zdroj: Instagram@theshando

Stali sa pre ňu rodinou

Hoci sa povrávalo, že Shannen neopustila kultový seriál v najlepšom na svojich kolegov i fanúšikov nedá dopustiť. Sama priznáva, že sa toho o nej popísalo veľa a postupne si začala okolo seba stavať múry a čím boli väčšie, tým viac nenávisti v sebe cítila. Určite tomu nepomohol ani fakt, že mala ledva dvadsať. V tom veku vám slovo diplomacia príliš nehovorí. „Milujem všetkých svojich bratov a sestry z 90210, ktorí sa pre mňa stali rodinou,“ napísala na jeseň pri príležitosti tridsiateho výročia premiéry seriálu. „Milujem aj fanúšikov, ktorí zo seriálu urobili kus televíznej histórie.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor