MENU
zdravy-zivot

Ako si uľaviť pri seknutí v krížoch? Prvá pomoc je jednoduchá

Seknutie v krížoch sa nesnažte rozhýbať cez bolesť.
Zdravý život

Ako si uľaviť pri seknutí v krížoch? Prvá pomoc je jednoduchá

Nepríjemná bolesť v chrbte vás ihneď stopne v pohybe. Rozhodli ste sa, že si kríže ihneď rozcvičíte? Oplatí sa byť miernejší.

Niekedy stačí urobiť jeden zlý pohyb a už pocítite nepríjemnú bolesť v krížoch. Riziko sa zvyšuje, keď vám pri práci ofúkne spotený chrbát alebo dvíhate ťažké predmety. Na seknutie nikdy nechoďte zhurta.

Oddych a teplo

Čo robiť, keď sa neviete ani poriadne vystrieť? „V prvej chvíli sa sústreďte na to, aby ste zhlboka a plynulo dýchali. Vyvarujte sa rýchlych pohybov a pokusov vrátiť všetko späť, hovorí o prvej pomoci fyzioterapeutka Mgr. Tereza Živcová. „Ideálne je, ak máte koho požiadať o pomoc a dostať sa do pozície, v ktorej budete v pokoji a budete v nej vedieť odpočívať.“ Odborníčka ďalej odporúča aplikáciu suchého tepla. Môže mať akúkoľvek podobu, zoberte si na pomoc napríklad termovankúšik, prípadne fén. Na chate vás môže zachrániť hoci i radiátor, o ktorý sa opriete. Potom si môžete zobrať lieky proti bolesti a na uvoľnenie svalov.

Kedy príde zlepšenie?

Horúceho kúpeľa sa radšej vyvarujte, akútny stav pri seknutí môže ešte zhoršiť. Rovnako sa ani nehrňte do ďalších aktivít. „Seknutie si vyžaduje pokoj, ktorý sa môže natiahnuť od jedného do troch týždňov. Počas nich by sa mal stav postupne zlepšiť. Je to však veľmi individuálne,“ vysvetľuje fyzioterapeutka. Ak by sa situácia horšila, prípadne sa ani trochu nelepšila, určite vyhľadajte odborníka. Vždy je však vhodné zdravotný stav prekonzultovať a dať sa vyšetriť. Dvojnásobne to platí, ak sa ťažkosti opakujú, hoci ich intenzita môže byť odlišná. 

Pozor na záťaž

Našli ste tipy na cviky, ktoré by vám mohli pri seknutých krížoch uľaviť? Buďte obozretní. „Počas prvých dní neodporúčam žiadne cvičenie, mohli by ste si ešte viac ublížiť,“ varuje fyzioterapeutka Tereza Živcová. „Nesnažte sa bolesť rozhýbať. Zároveň sa vyhýbajte prudkým pohybom a nadmernej záťaži aj pár dní potom, ako bolesť ustúpi. Buďte trpezliví a do pohybových aktivít sa vracajte postupne.“ Pri práci na vzduchu dávajte pozor aj na to, čo máte oblečené. Ak sa spotíte, stačí mierny vánok a svaly sa rýchle ochladia a stiahnu. Vždy majte poruke suché tričko, aby ste sa mohli prezliecť. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Po suši dcérku bolí už týždeň brucho, mohla sa otráviť?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor