MENU
zdravy-zivot

Sedíte v parku na lavičke? 6 tipov ako si vďaka nej vylepšiť postavu

Park je ideálne miesto nielen na relax, ale i posilňovanie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Sedíte v parku na lavičke? 6 tipov ako si vďaka nej vylepšiť postavu

Sedacie svalstvo, ale i paže či nohy si môžete formovať priamo v parku. Spestrite si prechádzku ľahkým posilňovaním.

Chodíte sa pravidelne prejsť do blízkeho parku? Ak sú v ňom lavičky alebo kmene spadnutých stromov, vzniká ideálny priestor na cvičenie. Bez problémov si môžete posilniť svalstvo rúk, nôh a precvičiť si rovnováhu. Pohyb na čerstvom vzduchu prináša rýchlejšie uvoľnenie po celodennej psychickej záťaži. Pri posilňovaní sa navyše viac sústredíte na dýchanie, väčší prísun kyslíka vám dodá stratenú energiu a urobíte aj niečo pre imunitný systém. Pri vymýšľaní cvikov sa medze nekladú. Možno vám nasledujúcich šesť tipov poslúži na inšpiráciu.

Využite na cvičenie lavičku či padnutý kmeň.Využite na cvičenie lavičku či padnutý kmeň.
Zdroj: Shutterstock

1. Postavte sa chrbtom k lavičke a vyložte na ňu pravú nohu. Vystrite chrbát, spevnite stred tela a prejdite do podrepu. V krajnej polohe nemôže ísť pokrčené koleno stojnej nohy pred špičku. Vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte 10-krát a nohy vystriedajte. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor