MENU
zdravy-zivot

Schválené odborníkmi: Takto sa do leta zbavíte trčiacich faldov

Tired,,Sad,And,Bored,Plus,Size,Blond,Woman,Holding,Head
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Schválené odborníkmi: Takto sa do leta zbavíte trčiacich faldov

Letná sezóna sa začína a vaše zabudnuté ambície „schudnúť do leta“ sa prebúdzajú k životu. Ešte stále nie je neskoro. Dodržte tieto tipy a faldy raz-dva zmiznú.

Asi nám dáte za pravdu, že snívať zbavení sa 10 kilogramov do leta je úplne nereálne. Ale nasledujúce rady od odborníkov na výživu vám určite pomôžu zbaviť sa dvoch-troch kilečiek, kým plavky zaradíme do denného šatníka.

Stanovte si reálne ciele

Ako sme už povedali, 10 kíl za 4 týždne, to je úplne nereálny sen. Treba postupovať pomaly, krok za krokom. Ako uviedla Allison Dobbyn, registrovaná dietologička v Kanade, za reálny cieľ chudnutia možno považovať maximálne 1 až 2 kilogramy za týždeň. Netreba byť na seba príliš prísny, čo sa týka príjmu potravy, aby telo neuvoľnilo viac hormónu hladu. Udržiavanie reštriktívnej diéty nie je dlhodobo udržateľné. Ako ukazujú štúdie, väčšina ľudí naberie do 12 mesiacov svoju hmotnosť naspäť.„Pravidelná strava, ktorá je rovnomerne rozložená počas dňa, zabráni tomu, aby ste boli príliš hladní a mali chuť na potraviny s vysokým obsahom tuku a cukru,“ dodala Allison Dobbynová s tým, že si treba naplánovať tri jedlá a jednu až dve desiaty denne.

Viac bielkovín

Odborníčka Mary Sabatová, odborníčka na výživu z americkej Georgie, vyzdvihla tvrdenie časopisu International Journal of Obesity, že zvýšenie príjmu bielkovín môže pomôcť podporiť metabolizmus a znížiť chuť do jedla. A tým zjednodušiť chudnutie. „Bielkoviny zasýtia viac ako sacharidy alebo tuky, takže ľudia, ktorí jedia viac bielkovín, majú tendenciu konzumovať celkovo menej kalórií,“ dodala s tým, že bielkoviny pomáhajú zachovať svalovú hmotu počas diéty, čo pomáha udržať zdravý metabolizmus.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor