MENU
zdravy-zivot

Schudol 85 kíl a vyliečil si pečeň: Pomohla mu táto vec, je úplne zadarmo

Ľubošovi Kmeťovi sa podarilo schudnúť 85 kilogramov. Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock, ilustračné foto
Zdravý život

Schudol 85 kíl a vyliečil si pečeň: Pomohla mu táto vec, je úplne zadarmo

Ľuboš Kmeť dnes behá maratóny a vrátil sa aj k záľube z mladosti. Spraviť prvý krok nebolo ľahké, no zvládol to a dnes žije iný život.

Takmer 40 % svetovej populácie má nadváhu alebo obezitu, lepšie na tom nie je ani Slovensko. Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie majú nadhmotnosť alebo obezitu, jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien trpí obezitou. Toto chronické ochorenie sa stalo závažným problémom 21. storočia, ku ktorému výrazne prispeli aj nevhodná strava a sedavý spôsob života.

Výsledky výskumu poukazujú na to, že pandémia obezity nie je výlučne dôsledkom genetiky, ale prispieva k nej skôr dramatická zmena nášho životného štýlu v priebehu posledných dekád. Konzumujeme oveľa viac potravy bohatej na kalórie, málo sa hýbeme, máme sedavý spôsob života, zle spíme a oveľa viac sa stresujeme. Všetky tieto faktory majú potenciál zvyšovať našu telesnú hmotnosť.

Bez úprimnej, vytrvalej snahy zmeniť svoj životný štýl, upraviť svoje stravovacie návyky, teda životosprávu a začať svoj nový život po prekonaní obezity, nedáva žiadna terapia záruku úspechu trvalého udržania hmotnosti,“ hovorí Ľuboš Kmeť, ktorý pred troma rokmi na chirurgickej klinike v Banskej Bystrici absolvoval zákrok
bariatricko-metabolickej chirurgie.

Po nej schudol z extrémnych 168,5 kg o 85 kilogramov. Ako však dodáva, hoci operácia mu výrazne pomohla, jeho chudnutie bola komplexná záležitosť.Ako sa mu podarilo zhodiť také enormné množstvo? Pokračovanie na ďalšej strane....

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor