MENU
zdravy-zivot

7 dôvodov, prečo piť zelený čaj. Číslo šesť sa v dobe hoaxov extra hodí!

Prečo sa oplatí piť zelený čaj?
Zdravý život

7 dôvodov, prečo piť zelený čaj. Číslo šesť sa v dobe hoaxov extra hodí!

Účinky zeleného čaju sú známe tisícky rokov. Jeho dlhodobým pitím docielite pevné zdravie, schudnete a výrazne spomalíte procesy starnutia. A ešte niečo viac!

Vedci kategorizujú všetky jeho benefity pre zdravie. Identifikovali zložku, ktorá je zodpovedná za širokú škálu zdravotných účinkov - katechíny. Ide o prírodné látky horkastej chuti, ktoré pôsobia podobne antioxidačne ako známe flavonoidy. Katechíny majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru, chránia zuby pred množením baktérií v ústnej dutine, pôsobia proti vírusom a zmierňujú alergické reakcie.

Prečo si nepredĺžiť život každodenným pitím kvalitného zeleného čaju? Vedci z Harvardovej lekárskej školy zosumarizovali 7 účinkov tohto kofeínového nápoja: 

1. Znižuje riziko 10 typov rakoviny 

Spomínané katechíny obmedzujú pôsobenie voľných radikálov a tým proces oxidácie v tele. Bolo dokázané, že chránia bunky pred poškodením oveľa viac než vitamín C a E. Zelený čaj je prevenciou rakoviny hrubého čreva, mechúra, pažeráka, prsníkov, pľúc, kože, vaječníkov, prostaty, žalúdka a pankreasu.

Čo všetko dokáže zelený čaj? Čítajte ďalej

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac

Ako ošetrovať hemoroid, ktorý sa vytvoril počas tehotenstva a po pôrode nezmizol?

Počas tehotenstva je v žilách konečníka veľký pretlak, ktorý spôsobuje ich postupný nárast,  predlžovanie a vytváranie tzv. meandrov. V prípade keď dôjde k zápalu alebo trombóze, tento proces  sa zrýchľuje a vyvrcholí tým, že sa hemoroid (zlatá žila) vyklenie, je tuhý a bolestivý. Keď je hemoroid vyklenutý, ľahšie sa infikuje mykózami či bakteriálnymi infekciami, a to najčastejšie spôsobuje svrbenie.
Odporučil by som čo najskôr navštíviť špecialistu na liečbu hemoroidov (tzv. proktológa) a ochorenie radikálne riešiť. Zákroky je lepšie robiť v prípade, keď žena nedojčí. Pokiaľ je ale bolesť veľmi silná, môžu sa robiť aj u dojčiacich žien. V závislosti od lokálneho nálezu sa robí narezanie, vyrezanie, laserová liečba alebo gumičkovanie (tzv. Barronova ligatúra).
Konzervatívnu liečbu by som vo vašom prípade neodporúčal, nakoľko len predlžuje a zhoršuje ochorenie. Síce na chvíľu pomôže a zlepší nález, ale ochorenie pretrváva a po čase nastane opäť zhoršenie. Konzervatívna liečba čapíkmi a masťami je vhodná len na začiatku ochorenia, v pokročilejších štádiách už je potrebné radikálnejšie riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia